Ciklon Boris doneo je velike probleme centralnoj Evropi. Neki delovi Austrije, Češke i Poljske suočili su se sa najgorim poplavama za proteklih skoro 30 godina i danas bi trebalo da bude proglašeno vanredno stanje. "Mi smo imali sreće jer smo na obodu centralnog dela padavina unutar ciklona", izjavio je meteorolog Vladimir Đurđević objašnjavajući zbog čega je ciklon zaobišao Srbiju.
Ciklon koji je doneo poplave u centralnoj Evropi, prema rečima, Đurđevića, nije bio neočekivan iz više razloga.
"Znamo da je klima na planeti promenjena i jedna od manifestacija je povećanje u učestalosti i intenzitetu kada su u pitanju ekstremne padavine. Mi kao društvo uporno idemo u pravcu da pogoršavamo klimatske promene u vidu ekstrema", rekao je Đurđević.
Podsetio je da je prvo upozorenje na razarajuće proplave dato još prošle nedelje, da se spreme za situacija koja je opasna i da je to jedan od razloga što i zbog drastičnih posledica imamo relativno mali broj žtrtava.
Rana najava je ključna
Sistemi rane najave su, kako je kazao, važni jer mogu da obezbede pravovremenu evakuaciju i spasu ljudske živote. To je ključno za život u izmenjenim životim uslovima sa ovako izraženim sistemima, ističe Đurđević.
Uvođenje SMS sistema ranog obaveštavanja u Srbiji je, kako ocenjuje Đurđević, korak u dobrom pravcu. Ipak, ističe, to je samo jedna komponenta i ceo sistem treba da bude doveden u najbolje moguće stanje.
"Nije dovoljno samo prognozirati koliko će kiše pasti već i lokacije koje bi mogle biti potencijalno opasne za izlivanje reka, plavljenje", naveo je meteorolog.
Srbija imala sreće da je zaobiđe
Srbija je, kako navodi Đurđević, imala sreće da je ciklon koji je doneo poplave u Evropi, zaobiđe.
"Ali nismo zaobiđeni kada je u pitanju pad temperature", kazao je on navodeći da je kretanje ciklona bilo neuobičajeno.
Oni se kreću od zapada prema istoku, međutim on se spustio sa severa i umesto da je otišao prema istoku, ciklon se vratio, rekao je Đurđević dodajući da to takođe može da se poveže sa klimatskim promenama. U budućnosti možemo očekivati samo pogoršanje kada su u pitanju ekstremne pojave i postavlja se pitanje nivoa pogoršanja, kaže Đurđević.
Podseća da smo 2014. godine, kada su Srbiju pogodile velike poplave, imali ciklon iznad našeg područja koji, takođe, nije pratio tu uobičajenu putanju od zapada prema istoku. Ukoliko se implementira Pariski sportazum i napustimo fosilna goriva, možemo, smatra, da pričamo o prilagođavanju i kako da živimo sa ovakvim ekstremima.
BONUS VIDEO:
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Ako nas ne motiviše Zvezda, ne znam ko će": Žocova poslednja poruka pred derbi!