Slušaj vest

"Oni su oči i uši kopnene vojske, moraju biti munjevito brzi i smrtno nečujni", ovako su nam ukratko opisali pripadnike oklopne i izviđačke jedinice Kopnene vojske Srbije. Ekipa portala MONDO imala je prilike da se upozna sa obukom koje pripadnici ove jedinice prolaze, ali i kakve sve pripreme moraju proći oni koji žele da pristupe društvu odabranih.

Ovi "Spartanci" teren osmatraju sa zemlje, ali i iz vazduha, sa ciljem da obezbede adekvatne podatke pretpostavljenoj komandi kako bi se mogle donositi kvalitetne i pravovremene odluke.

Upravo u tome leži njihov značaj, moraju da obezbede adekvatne podatke pretpostavljenoj komandi jer bez njih oni ne mogu da donose pravovremene odluke.

"Kad krenu u akciju, pripadnici jedinice moraju da deluju brzo, a na terenu moraju biti gotovo potpuno neprimetni, spremni na fizičke napore, snalaženje na različitim terenima, borbu sa hladnim i vatrenim oružjem", rekao je za MONDO poručnik Marko Crnogorac, komandir voda izviđačke čete 10. komandnog bataljona Prve brigade Kopnene vojske. 

Svoje zadatke realizuju na više načina, kao patrola ili grupa, kroz izviđačke borbene aktivnosti ili diverzantskim dejstvima. U praksi, izviđačka četa 1. brigade Kopnene vojske je specijalna jedinica treće kategorije koja predstavlja oči i uši komandanta 1. brigade Kopnene vojske.

Pored osnovnog zadatka, njihovi pripadnici se intenzivno obučavaju i za ostale zadatke u okviru prve misije Vojske Srbije (snajperska podrška, prepadna i zasedna dejstva, itd). U okviru multinacionalne saradnje, pripadnici izviđačkih jedinica učestvuju u velikom broju međunarodnih vojnih vežbi i multinacionalnih operacija.

Spartanska spremnost i vrhunska oprema

Oprema kojom se izviđačke jedinice opremaju, kako su nam objasnili, mora biti kompaktna, male mase i velikih mogućnosti. Šta to tačno znači? Na prvom mestu, za zaštitu svakog izviđača zadužen je komplet zaštitne balističke opreme za specijalne jedinice T-18. Navedeni komplet je usklađen sa kompletima koji se koriste u specijalnim jedinicama slične namene u svetu i pruža adekvatnu zaštitu i modularnost u nošenju opreme, odnosno malu masu koja ga čini udobnim za nošenje.

Vojska Srbije/Ustupljene fotografije Kopnene jedinice Vojske Srbije

"S obzirom da veliki broj zadataka izvršavamo u uslovima ograničene vidljivosti (poput noćnih uslova, magle, jakih padavina i slično), svaki izviđač je opremljen savremenim optoelektronskim sredstvima koja mu pružaju mogućnost kretanja, vožnje, osmatranja i gađanja u tim uslovima. To su pasivni, termovizijski ili optički sistemi poslednje generacije koji imaju veliku paletu tehničkih mogućnosti: osmatranje u dnevnim i noćnim uslovima, uveličanje slike više puta, prenos podataka, merenje elemenata cilja (poput daljine, koordinata i azimuta) i sličn", pojasnio je za naš portal.

Pored navedenih sistema, jedinica je opremljena bespilotnim vazduhoplovima različitih kategorija. Osmatranjem iz vazduha značajno olakšava izvršenje zadatka i ne zahteva upućivanje ljudstva na svaku tačku.

Dronovi imaju mogućnost osmatranja u dnevnom i termovizijskom režimu, sa velikim uvećanjem i mogućnošću prenosa slike u realnom vremenu. Deo bespilotnih vazduhoplova opremljen je reflektorima, zvučnicima i dodacima za nošenje korisnog tereta što ih čini povoljnim za upotrebu prilikom realizacije zadataka iz oblasti kontrole teritorije ili traganja i spasavanja.

"Obuka koju običan smrtnik ne može proći"

Nedavno je raspisan konkurs za prijem novih članova u izviđačke jedinice, a posebnu pažnju privukao je jedan među mnogim komentarima na mrežama, da je u pitanju "obuka koju običan smrtnik ne može proći". 

Jednom kada kandidati počnu da rade, očekuje ih izazovna i dinamična obuka. Od sticanja napredne veštine rukovanja oružjem, obuke u borenju, rukovanju hladnim naoružanjem, naprednu obuku iz oblasti topografije, obuku u samostalnoj ishrani u prirodi, plivanju, savladavanju vodenih prepreka i preživljavanja u prirodi u različitim uslovima, nema situacije za koju ih jedinica neće iskaliti i pripremiti.

Otud, kažu nam, valjda i mišljenje da je to obuka koju ne može svako savladati.

poručnik Marko Crnogorac, komandir voda izviđačke čete 10. komandnog bataljona Prve brigade Kopnene vojske.jpg
Vojska Srbije/Ustupljene fotografije 

"Obuka i usavršavanje ne prestaju prijemom u jedinice. Naprotiv, nastavljaju se, a imamo i brojne druge specijalističke obuke u zavisnosti od njihove konkretne specijalnosti. Neki od njih će imati priliku da rade sa najsavremenijim radio uređajima, računarima i sistemima za prenos podataka, neki će se obučavati za upravljanje dronovima, dok će neki imati priliku da voze hamvije, kvadove ili da rade sa eksplozivima i drugom opremom za diverzantska dejstva", objasnio nam je objasnio nam je poručnik Crnogorac.

Detalji konkursa

Konkurs za prijem lica u izviđačke jedinice je raspisan i traje do 15. oktobra. Na konkurs se mogu prijaviti svi zainteresovani kandidati, a sa uslovima koje moraju da ispune mogu da se upoznaju u samom konkursu koji se nalazi na sajtu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

Buduće izviđače očekuju radna mesta u Novom Sadu, Kraljevu, Nišu i Vranju. Prvi korak jeste da kandidati prikupe dokumentaciju i dostave je u vojne pošte koje su navedene u
konkursu. Za lica koja su dostavila ispravnu i potpunu dokumentaciju organizuju se zdravstveni pregledi i psihološke procene, a nakon toga fizička provera.

Oni koji nemaju bezbednosne smetnje, a završili su vojni rok sa oružjem zasnivaju radni odnos na određeno vreme, dok se kandidati koji nisu završili vojni rok upućuju na isti, nakon čega zasnivaju radni odnos na određeno vreme.

(Mondo.rs)