Slušaj vest

Državljani Srbije koji žive u inostranstvu, a pripadaju kategoriji muškaraca koji će biti vojni obveznici, dobiće poziv za obavezno služenje vojnog roka. Određeni izuzeci za dijasporu kojom se može izbeći obavezno služenje vojske u Srbiji, ipak, postoje.

Obavezni vojni rok, koji je suspendovan 2011. godine, kako je najavljeno, od sledećeg septembra se vraća u Srbiju, a prva generacija regruta, rođeni 2006. godine, najpre će biti ti mladići koji ove godine postaju punoletni, a sledeće će biti 19-godišnjaci i u godinama u kojima se ranije i najčešće odlazilo u kasarnu, kako u vreme JNA, tako i dok je obavezni vojni rok postojao u Vojsci Jugoslavije, odnosno, Vojsci Srbije.

Pozivi za služenje, koje će trajati 75 dana, od kojih je 60 dana obuka, a preostali dani vežba, stizaće svim punoletnim muškarcima od 18 do 27 ili čak 30 godina, ali gornja granica starosti budućih regruta znaće se kada državni parlament usvoji za to potreban Zakon. Vojni rok pod zakonskom obavezom, dakle, predviđen je za sve punoletne muškarce u Srbiji, ali se postavlja pitanje i šta je sa onima koji žive van granica Srbije, odnosno, sa tom populacijom u dijaspori?

Svaki državljanin Republike Srbije ako pripada starosnoj kategoriji muškaraca koji će biti obuhvaćeni tom zakonskom obavezom, dobiće poziv za odsluženje vojnog roka bez obzira da li trenutno živi, na primer, u Kruševcu ili Štutgartu u Nemačkoj.

"Svaki državljanin Republike Srbije tih određenih godina postaje vojni obveznik, što će reći ta zakonska obaveza važi za sve naše državljane, bez obzira gde trenutno žive. Ako imamo u vidu kako je to ranije bilo, odnosno, kako su se pozivali naši državljani čije je prebivalište bilo u inostranstvu, pretpostavljam da će i sada ti naši državljani pozive dobijati preko diplomatsko-konzularnih predstavništava i po zakonu oni moraju da se odazovu pozivu za vojsku kao i bilo koji drugi državljanin Srbije", objašnjava za “Blic” Zoran Dragišić, profesor Fakulteta bezbednosti.

Izuzeci od ovog pravila, međutim, postoje.

"Obaveza odazivanja ne važi za one koji imaju i državljanstvo zemalja u kojima nema obaveznog vojnog roka i onda oni mogu da se pozovu na državljanstvo te države i imaće pravo da vojsku ne služe ni u Srbiji. Ali, ako imaju državljanstvo države u kojoj postoji obavezni vojni rok, onda imaju mogućnost izbora, ili da odsluže vojni rok u toj državi ili u Srbiji. Svejedno, odslužen vojni rok u bilo kojoj državi, smatra se odsluženim vojnim rokom i kod nas", precizira Dragišić.

Vojska Srbije, promocija oficira Vojska Srbije-25.jpg
Kurir/Nemanaja Nikolić 

Prigovor savesti ostaje ključni problem

Prigovor savesti, kao ustavno pravo svakog građanina Srbije, ostaće ključni problem za realizaciju obaveznog vojnog roka, s obzirom na to da je u poslednjoj generaciji koja je pre skoro 14 godina imala obavezu služenja vojske, pozivanje na prigovor savesti bilo zastupljeno u ogromnom procentu.

S druge strane, međutim, načelnik generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović je nedavno rekao da se prigovor savesti kao ustavna kategorija "ne može ignorisati“, ali i da postoje mehanizmi koji one koji se pozovu na prigovor savesti ipak mogu "odvesti“ u kasarnu.

"U vojsci postoje zanimanja i specijalnosti u kojima se ne zahteva i za koja ne morate da se obučavate da držite pušku. Ali i ti regruti biće na obuci. Oni koji ne bi bili obučavani za pucanje bili bi u vojnom roku u trajanju od 155 dana. Nema razlike između verskih i nacionalnih elemenata u vojsci, pa tako možete da budete i vatrogasac u vojsci", poručio je Mojsilović.

Podsetimo, obavezni vojni rok, između ostalih, imaju i države kao što su Grčka, Norveška, Švajcarska, Danska, Rusija, Turska...

(Blic, Mondo.rs, I.L.)