Veliki broj zaposlenih u Srbiji koji rade na ugovorima na određeno gotovo su svakodnevno u strahu da ne ostanu bez zaposlenja i nadaju se da će nakon sto prođu dve godine dobiti ugovor na neodređeno. Međutim, i posle tog vremenskog perioda može da se desi da ne dobiju posao za stalno. Advokat Zoran Krneta objašnjava za portal MONDO kako je moguće da dođe do pomenute situacije.
"Zakon o radu postavlja rad na određeno kao izuzetak i predviđa da može da traje maksimalno dve godine. Istekom te dve godine nekom će ili prestati radni odnos ili mora da mu radni odnos preraste u rad na neodređeno", započeo je advokat razgovor za naš portal.
Nakon toga je razjasnio kako dolazi do situacije da neko ipak nastavi da radi na ugovoru na određeno vreme i više od dve godine.
"Ako zaposleni koji je radio na ugovoru na određeno napravi pauzu u radu dužu od 30 dana tokom koje mu je prestao radni odnos, opet može da radi na ugovoru na određeno u naredne dve godine. S tim što se u praksi najčešće dešava da poslodavci prvenstveno zaposle zaposlenog na određeno, davajući mu ugovore na svaka tri meseca, kasnije možda i na šest, sve dok ne prođu dve godine i nakon toga ga zaposle na neodređeno", kazao nam je Zoran Krneta.
Sagovornik je naveo da postoje i situacije kad rad na određeno može da traje i duže od dve godine i to bez prekida.
"Prva je situacija kad neko menja odustnog zaposlenog, na primer porodilju koja odsustvuje sa posla duže od dve godine. Druga je situacija kad zaposleni radi na projektu koji traje tri ili četiri godine. Istekom navedenih razloga prestaje radni odnos. Znači, opšte pravilo je da ugovor na određeno traje dve godine ali postoje određeni izuzeci kad može da traje i duže. To je najčešći slučaj u prosveti", zaključio je razgovor za MONDO advokat Zoran Krneta.
Podsetimo, pisali smo i o tome da u Srbiji na hiljade radnika radi na ugovorima o privremenim i povremenim poslovima u javnim preduzećima i privatnim. Kako nam je tad ispričao sagovornik, oni nemaju pravo na odmor i bolovanje, kako se navodi u pomenutim ugovorima.
"Radim u javnom preduzeću već šest godina na ugovoru o privremenim i povremenim poslovima. U njemu piše da nemam pravo na odmor ni na bolovanje. I zaista nemam to pravo jer sam pre nekoliko meseci bolestan morao da odlazim na posao. Kad sam u preduzeću rekao da sam bolestan i da ne mogu da radim, rekli su mi da moram da dolazim na posao jer nemam pravo na bolovanje", ispričao je ranije za naš portal V. R. (48) iz Beograda.
Advokat Željko Simić je tom prilikom objasnio da preduzeća najčešće koriste opciju da ugovor o privremenim i povremenim poslovima sa radnikom raskinu na jedan ili dva dana pa da se potpiše novi koji sa prethodnim nema formalno pravne veze.
"Napravi se opis novog radnog mesta i ono se stalno menja. Na taj način ljudi u firmama rade i po deset, 15 godina. Ovo je situacija koja se godinama toleriše", objasnio nam je ranije Simić.
Advokat je istakao da nijedan ugovor ne može da sadrži deo u kom se pominje da radnik nema pravo na bolovanje.
BONUS VIDEO:
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!