Poslednji državni praznik u 2024. koji se slavi neradno, Dan primirja u Prvom svetskom ratu, mnogi koriste da otputuju, a najčešće destinacije su upravo evropski gradovi. Ponude su i ovog 11. novembra raznovrsne jer se turističke agencije utrkuju da naprave najpovoljniji aranžman. Neće biti ni loše onima koji ostanu u Srbiji i odu na posao jer bi trebalo da dobiju duple dnevnice.
Za kratak jesenji predah Srbi biraju tradicionalne destinacije za putovanje kao što su Beč, Prag, Krakov, Venecija, Milano, Trst, Ljubljana, Barselona, Solun, Atina, Temišvar, Ohrid, Trebinje, tu su i destinacije poput Kipra, Malte, Dubajia i Abu Dabija, ali su možda najpopularniji Istanbul, Budimpešta i Sarajevo.
Najčešće biraju aranžmane od dve ili tri noći, a što se tiče prevoza, biraju autobuse jer su povoljniji od letova.
Budimpešta
Glavni grad Mađarske ima poseban šarm tokom zimskih meseci, ali ga turisti posećuju tokom cele godine jer i te kako ima šta da ponudi. Još jedna velika prednost za domaće putnike jeste blizina, odnosno što je potrebno manje od četiri sata da se pređe tih 377 kilometara, koliko, recimo, ima od Beograda do Budimpešte.
Kada je reč o cenama aranžmana, četiri dana košta oko 139 evra, navodi se u jednoj ponudi na internetu. U pitanju je velika turistička agencija. Obezbeđen je autobuski prevoz i predviđeno je da se u lokalnom hotelu boravi dve noći. Njihova ponuda podrazumeva još i krstarenje Dunavom, obilazak grada, pešačko razgledanje, kao i fakultativne izlete.
Na drugom sajtu, ponuda je povoljnija. Za 129 evra se može boraviti 3 noći u Budimpešti, a gosti imaju i doručak u hotelu. Prevoz je, takođe, autobuski. Gotovo svi polasci su 7. ili 8. novembra. Naišli smo i na jeftinije ponude. Na primer, prevoz i dva noćenja koštaju 116 evra, a jednodnevni izleti se mogu naći za oko 90 evra po osobi.
Ako ne preferirate grupna putovanja i želite sami da se otisnete na put, apartmani u centru grada koštaju oko 10.000 dinara za jednu noć u ovom periodu. Na Bukingu se još mogu se naći i za oko 7.000 dinara.
Ukoliko idete sopstvenim automobilom, važno je znati da vam vozilo mora imati vinjetu. U Mađarskoj vinjeta za 10 dana košta 8.000 forinti, a za mesec dana - 12.600 forinti.
Parking je vikendom besplatan, a radnim danima se plaća slanjem poruke ili kupovinom parking karte, navodi se na sajtu jedne turističke agencije.
Benzin u Mađarskoj košta 1.48 evra po litru, a dizel-gorivo iznosi 1.51 evro, prema podacima sa sajta Global petrol price.
Istanbul
Krstarenje Bosforom je jedno od najlepših turističkih iskustava koje se može doživeti u Istanbulu. Plavetnilo mora, most i šarena obala načičkana impozantnim vilama su neverovatna razglednica koja se trajno urezuje u misli. Takođe, snažan je osećaj videti gde se ukrštaju dva kontinenta i kako živi grad sa takvom istorijom. Kada se na to dodaju jeftina garderoba i razne baklave, jasno je zašto ova destinacija toliko popularna.
Najčešće se nudi obilazak džamije Sulejmanije, Hipodroma, Plave džamije, Aja Sofije, Kapali čaršije, TopKkpi palate i Vaseljenske patrijaršije, a neizostavna je i šetnja Istiklal ulicom koja je najpoznatija ulica i pešačka zona u Istanbulu i nalazi se nedaleko od najpoznatijeg trga Taksim.
Prema jednoj od najatraktivnijih ponuda na internetu, ako se odlučite za autobuski prevoz, šestodnevnu avantura će vas koštati 149 evra po osobi. Na drugim sajtovima je slična cena, pa se mogu naći ponude od 155 evra, kao i nešto niže od 120-130 evra.
Istanbul je od Novog Sada udaljen 1.040 km, dok je od Beograda udaljen oko 960 km, što znači da vam u proseku treba oko 16-18 sati putovanja. Gužve na granica su nepredvidive, pa su moguća višesatna čekanja. Ako izaberete avion, cena je 469 evra. Let traje oko 1 sat i 40 minuta.
Agencije najčešće biraju put kroz Bugarsku, kao i mnogi vozači koji se odluče da putuju svojim vozilom.
Nakon graničnog prelaza Gradine dolazite do ulaska u Bugarsku i tu nailazite na granični prelaz Kalotina. Na graničnom prelazu neophodno je pokazati svoje putne isprave, saobraćajnu dozvolu, polisu osiguranja, precizira se na portalu Euroturs. Dodaju da se, odmah, na samom graničnom prelazu, može kupiti vinjeta koja je neophodna za tranzit kroz ovu zemlju. Kada dođete na granični prelaz Kapikule, neophodno je pokazati putne isprave, saobraćajnu dozvolu, polisu osiguranja vozila i zeleni karton koji je obavezan za vožnju kroz Tursku. Za vožnju kroz Tursku, takođe je potrebna vinjeta koju možete kupiti ili na granici ili na prvoj benzinskoj stanici nakon ulaska u Tursku.
Prema poslednjim podacima, cena dizela u Turskoj iznosi 1.15 evra za litar, a benzina 1.16 evra.
Sarajevo
Sarajevo je neizostavan na spisku mesta koje rado posećuju parovi, porodice ili grupe prijatelja kada žele kratak predah za vikend.
Agencije najčešće u ponudi imaju obilazak čuvenih lokacija kao što su Baščaršija, mostovi na Miljacki, Alipašino polje, Grbavica, Marijin dvor, Skenderija, Narodno pozorište, Gradska većnica, Inat kuća, Trg Sebilj, Kazandžiluk ulica, Baščaršijska džamija iz XVI veka, stara pravoslavna crkva, jevrejski hram i sinagoga i uključuju i fakultativni odlazak na Vrelo Bosne, navodi se na jednoj stranici na internetu.
Tokom cele godine je moguće otići na izlet u Sarajevo po povoljnoj ceni, a tokom Dana primirja aranžmani se mogu naći već za 65 evra, a ponude idu i preko 120 evra u zavisnosti od toga koliko noći ostajete i kakav smeštaj birate.
Na primer, jedan aranžman podrazumeva dva noćenja po ceni od 89 evra. Polazak je iz Beograda 8. novembra oko ponoći, a stiže se sutradan u ranim jutarnjim časovima, tako da se može maksimalno iskoristiti vreme. Potrebno je oko 5 sati vožnje od Beograda.
Ako ne želite agencijske aranžmane, apartmani u ovom periodu koštaju u proseku oko 2.500-3.000 dinara.
Benzin u BiH košta 2.4 maraka ili 144 dinara, a litar dizela iznosi 2.35 maraka ili 140 dinara, dok je vrednost gasa za litar 1,2 maraka ili 72 dinara.
Neradni dani
Da podsetimo, Dan primirja u Prvom svetskom ratu je državni praznik i zbog toga se praznuje neradno. U Srbiji se obeležava od 2012. godine, a ove godine pada u ponedeljak, što znači da će zaposleni i školarci moći da spoje taj dan sa subotom i nedeljom i dobiće 3 neradna dana.
Za simbol ovog državnog praznika uzet je cvet Natalijina ramonda.
BONUS VIDEO:
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona
Svetislav Pešić dobio dva strašna pojačanja: Još jača Srbija napada Dansku u Beogradu!