Slušaj vest

Srpaska pravoslavna crkva i njeni vernic sutra obeležavaju praznik Svetog Dimitrija Solunskog, u narodu poznat kao Mitrovdan. Za ovaj dan vezani su mnogobrojni narodni običaji koji datiraju od najstarijih vremena, a sačuvani su u našem narodu sve do danas.

Sveti Dimitrije odlučiće kakva će biti zima koja nam predstoji, a datum kada se ovaj svetac obeležava izabran je od strane hajduka u vreme Turaka kao dan kada će oni napustiti šume i kriti se kod jataka, dok ponovo ne dođe proleće.

U našem narodu se veruje da na Mitrovdan svako treba da ostane kod svoje kuće i da ovo nije dan za primanje gostiju. To ne važi za one koji slave, ili idu na slavu kod rodbine ili bliskih prijatelja, ali i oni moraju da obavezno noće kod svoje kuće.

Veruje se da će čovek koga mitrovdanska noć zatekne van doma, preko cele godine noćivati i "smucati se" po tuđim kućama.

slava.jpeg
RTS/screenshot 

Takođe, običaj je da se na ovaj dan ne otpuštaju sluge koje rade u kući, bez obzira da li im je istekao ugovor. Negde se veruje i da do Mitrovdana moraju da budu završeni svi veliki radovi na polju i druge stvari koje se rade van kuće.

Veruje se da posle Mitrovdana zima može svakog časa da iznenadi, pa se zato ustalilo mišljenje da je loša sreća ako se neki posao ostavi posle velikog praznika.

Uz to, u Srbiji postoji i verovanje da na Mitrovdan ne treba grditi decu, koliko god da su pogrešila, jer će navodno onda cele godine biti nestašna.

U Šumadiji seljaci u svaki ugao sobe stave belutak, da ih brani od miševa. Žene na ovaj dan ne diraju vreteno, češljeve i makaze.

BONUS VIDEO:

MONDO/Ivana Vlajković Plivanje za časni krst, Bogojavljanje Bela Crkva

(Informer/Mondo/Aleksandra Virijević)