Slušaj vest

Rasim Mujić i njegova supruga Hedija, iz okoline Žepča, već godinama su majstori u prepoznavanju i branju ovih vrednih gljiva. Njihov trud nije samo za hobi, dnevno zarade od 250 do 350 evra prodajući vrganje lokalnim kupcima i restoranima.

"Ne mogu ja da sedim i gledam kako novac prolazi, dok se vrganji samo nude", kroz smeh je izjavio Rasim.

S ponosom je pohvalio svoju suprugu Hediju, za koju kaže da ima "pravi njuh" za vrganje i može ih pronaći tamo gde ih drugi ne primećuju.

Ovaj bračni par je podelio svoje iskustvo i čak su se odvažili da pojedu sirovi vrganj, verujući da konzumacija sirovih gljiva može imati preventivne zdravstvene benefite. "Dobar je za sve", rekao je Rasim, koji veruje u prirodu kao izvor zdravlja, za jedan poznati Jutjub kanal. Rasim je priznao da su najkvalitetniji vrganji često oni koji rastu na mestima označenim kao minska polja.

Naravno, pazim gde stajem, ali najbolji vrganji rastu baš tu", dodao je, opisujući hrabrost i spretnost potrebne za uspešno branje u tim uslovima.

Pored berbe vrganja, Rasim se bavi i pravljenjem domaćeg pekmeza i uzgojem lekovitih biljaka. Njegova poruka onima koji kažu da u Bosni i Hercegovini nema posla je jednostavna:

"Ko kaže da u BiH nema posla, neka samo uzme kantu i zaputi se u šumu. Eto para uz malo truda i sreće!", kaže on.

Bonus video:

instagram/cookistwow Pita sa pečurkama

(Mondo, Sandžak danas, I.L.)