Slušaj vest

Ako želiš mir, spremaj se za rat, kaže stara mudrost. Kako se na ovim prostorima pravovremenim pripremama obično malo daje na važnosti, uglavnom se uzdamo u našu tradicionalnu snalažljivost. Zima polako počinje da "steže" pa kreću i nevolje.

Šta raditi kad zalede vrata i brave? Kad počnu da magle stakla ili se zaglavimo u snegu? Zašto je pranje automobila važnije zimi nego leti? Kako da vežbate vožnju na snegu i upoznate svoj automobil? Dajemo pregled osnovih saveta za vožnju koje treba uzeti u obzir kada je napolju sneg i led i kada se već podrazumeva da na vožnju krećete sa montiranim zimskim gumama.

Vožnja po snegu:

  1. Pre nego što krenete očistite metlicom sve prozore, a ne samo vetrobran. Očistite retrovizore, haubu i krov. Kada ostavite sneg na krovu, rizikujete da kada kabina počne da se greje, ova veća količina snega popusti i pri kočenju može da vam spadne na vetrobran i ozbiljno ugrozi vidik. Ne ostavljajte ništa za kasnije.
  2. Ako u vašem vozilu postoji opcija odabira režima vožnje izaberite "snow.
  3. Ukoliko ne možete da se izvučete sa parkinga jer točkovi proklizavaju, probajte da krenete iz druge "brzine". Možete i koristeći kvačilo i gas blago da zaljujate vozilo napred-nazad, a ako ni to ne "upali", postavite patosnice ispod pogonskih točkova kako bi im obezbedili prianjanje za pokret. Kada se izvučete iz snega nemojte da ih zaboravite na parkingu.
  4. U toku vožnje ne radite ništa ishitreno. Sve reakcije treba da budu lagane i planirane. Izbegavajte visoke obrtaje, vozite u višem stepenu prenosa nego inače pogotovo pri pokretanju vozila kako biste izbegli proklizavanje.
  5. Vodite računa o brzini, morate da je prilagodite vožnji po snegu. Nikad nemojte voziti previše brzo jer rizikujete da izgubite kontrolu nad vozilom, niti previše sporo kako ne biste imali problema pri vožnji uzbrdo. I naravno, duplirajte rastojanje od vozila ispred vas, jer samo tako ćete moći da se zaustavite na vreme bez previše korišćenja kočnica po snegu.
  6. Ne vozite blizu vozilima koja imaju veću količinu snega na krovu, jer taj sneg može da se obruši na vaše vozilo ako ste previše blizu.
  7. Uvek gledajte da pre krivine dovoljno usporite kako biste imali vremena da reagujete u slučaju opasnosti. Usporavanje i kočenje treba završite pre nego što počnete da okrećete upravljač.
  8. Ukoliko vam se automobil pokvari na otvorenom putu, napustite vozilo i sklonite se sa strane dok čekate pomoć.

Vožnja po ledu:

Sigurno najneprijatnija od svih vožnji jeste ona kada nemate apsolutno nikakvu kontrolu nad vozilom. Kočnice kao da nemaju funkciju, klizate se po putu, volan je prestao da usmerava automobil u pravcu u kom želite. Prava katastrofa od situacije.

Ipak, ovaj nemili scenario može da se izbegne. Već sada je vreme kada treba da mislite o tome kako ćete da prilagodite svoju vožnju uslovima na putu, pa kada kolovoz postane opasno klizav, bićete spremni da pravilno reagujete.

  1. Pre nego što krenete na put proverite vremensku prognozu i ne ignorišite upozorenja!
  2. Ako točkovi proklizavaju pri kretanju, i po ledu probajte da krenete iz druge "brzine", lagano otpuštajući kvačilo i izbegavajući visoke obrtaje - to će sprečiti proklizavanje točkova.
  3. I po ledu važi savet da ako u vašem vozilu postoji opcija odabira režima vožnje izaberite "snow".
  4. Kada ste krenuli vozite u višim stepenima prenosa, i nemojte voziti brzo kako ne biste izgubili kontrolu nad automobilom.
  5. Put kočenja se po ledu i snegu produžava i za 10 puta! Zato ostavite dovoljno mesta između vašeg i automobila ispred vas. Računajte na to da možda nećete moći da se oslonite na kočnice kako biste se zaustavili.
  6. U krivinama, pre raskrsnica ili nizbrdice smanjite brzinu ranije kako biste imali kontrolu i bili u odgovarajućem stepenu prenosa pre prolaska.
  7. Proklizavanje po ledu je najveća briga vozača koji voze po zaleđenom kolovozu. Ako vaše vozilo izgubi prianjanje, sklonite nogu sa pedale gasa i usmerite prednje točkove u pravcu u kom želite da se krećete.
  8. Probajte da unapred odredite rutu. Idite glavnim putevima jer su oni najverovatnije očišćeni ili posuti rizlom. Imajte na umu da i kada se led istopi, postoje deonice na kojima je ostao a one su uglavnom u senci drveća ili zgrada.
  9. Kada napustite vozilo podignite brisače kako se ne bi zaledili i zalepili na vetrobransko staklo.
  10. Mali ašov ne može da smeta u prtljažniku, a može da pomogne da iskopate točkove iz snega, ili da sebi otkopate parking-mesto.

BONUS VIDEO:

RINA Čišćenje aprilskog snega na Kopaniku

(Nova/Mondo)