U 2025. godini očekuje nas niz promena vezanih za putovanja. Novi sistemi ulaska u Evropsku Uniju, kao i veće turističke takse samo su neke od njih. Ukoliko sve najavljene promene budu primenjene u praksi, putovanja će se zaista drastično promeniti.
Evropskoj Unija najavlila je dva nova sistema ulaska u zemlje članice - EES i ETIAS. Masovni turizam je još jedan od vodećih faktora koji će dovesti deo niza mera na popularnim destinacijama. Donosimo detaljan pregled promena koje se očekuju u 2025. godini, kada je reč o putovanjima.
EES i ETIAS sistemi
Evropska Unija najavila je dva nova sistema ulaska za putnike iz zemalja koje nisu njene članice. Sistem za ulazak/izlazak (EES) trebao je da počne sa primenom 10. novembra 2024., ali je odložen.
Evropska komisija je sada dala članicama rok od šest meseci da ga primene, a to će prema trenutnim proračunima biti tek nakon ETIAS sistema koji se očekuje u maju 2025.
Sistem za ulazak/izlazak (EES) je automatizovani IT sistem za registrovanje državljana trećih zemalja koji putuju na kratkoročni boravak, svaki put kada pređu spoljne granice bilo koje od evropskih zemalja koje koriste sistem.
EES će funkcionisati tako što će vam na graničnim prelazima, pored pasoša biti zatražen i otisak najmanje četiri prsta, a kao i fotografija lica.
Biće potrebno da se pre svakog polaska na put u EU prijavite preko online formulara ili mobilne aplikacije. Ukoliko putujete preko turističkih agencija, ovaj korak će umesto vas moći da obave agenti.
EES će očekivano dovesti do velikih gužvi na prelazima, što je jedan od razloga zbog kojih je i odložen. On će se najverovatnije primenjivati postepeno, a ne na svim graničnim prelazima odjednom, kako je prvobitno najavljeno.
ETIAS, koji stupa na snagu u maju, biće nešto jednostavniji. On podrazumeva izdavanje putne dozvole koja će vas koštati 7 evra. ETIAS će biti povezan sa putničkim pasošem, a važiće do tri godine ili do isteka pasoša, šta god nastupi pre.
Veće turističke takse
Na najpoularnijim turističkim destinacijama poput Italije, Španije i Grčke turisti će u 2025. godini plaćati više takse u odnosu na prethodnu godinu. Grčki zvaničnici najavili su nove turističke takse u 2025. godini čiji je cilj da smanje masovni turizam, ali i povećaju prihode.
Santorini i Mikonos planiraju uvođenje posebnog poreza za putnike sa kruzera, ali se očekuje da će ova mera biti proširena i na druge turističke destinacije širom Grčke.
Putnici s kruzera koji posete popularna ostrva kao što su Santorini i Mikonos plaćaće 20 evra po osobi. Za druge destinacije, uključujući Rodos, Krf i Krit, primenjivaće se manja taksa od 5 evra po putniku.
I tursti na kopnu plaćaće dnevnu taksu od 2 evra, što je povećanje u odnosu na trenutnih 0,5 evra. Ova taksa će biti podignuta na 8 evra tokom jeka sezone, odnosno od aprila do oktobra. Dnevna taksa je do sada iznosila 1,5 evra. Kada je reč o Italiji, nastavlja se i naplata ulaska u Veneciju i to po duploj ceni u određenom periodu.
Pilot projekat iz 2024. godine smatra se uspešnim, pa će se proširiti na 54 dana u 2025. godini, od 18. aprila do 27. jula, uglavnom petkom, subotom, nedeljom i na državne praznike.
Cena će ostati oko 5 evra, ali će biti duplirana na 10 evra ako se tiket rezerviše manje od 4 dana unapred. U Italiji će se naplaćivati takse i na drugim lokacijama poput Rima i Napulja.
Kada je reč o Španiji, očekuju se drastične mere kako bi se sprečio masovni turizam zbog kog je prethodne sezone održan niz protesta u kojima su tursisti čak bili prskani vodom iz pištolja.
Na Majorci je predložen niz mera za borbu protiv prekomernog turizma: od zabrane dolazaka određenih letova do ograničavanja broja iznajmljivanja automobila, apartmana i broja turista uopšte.
Zvaničnici u Barseloni najavili su još u junu planove da grad "oslobode" od stanova u kojima odsedaju turisti do kraja 2028., a gradonačelnik je to opisao kao "drastičan", ali preko potreban potez. Gotovo sigurno će tokom 2025. biti primenjene nove mere, kako plaćanje ulaza na popularne lokalitete, tako i ograničavanje broja turista.
Promene na granicama
Zemlje članice Evropske unije odlučile su da od 1. januara 2025. ukinu kontrole ljudi na unutrašnjim kopnenim granicama s Bugarskom i Rumunijom i između njih, tako da će ova odluka uticati i na put do Grčke, što posebno zanima turiste iz Srbije.
Bugarska od 1. januara postaje članica Šengen zone kojoj pripada Grčka, što znači da se ukida granična kontrola između ove dve zemlje. To znači granicu manje za turiste koji se odluče za put preko Bugarske do Grčke.
O tome koliko je ovo zapravo dobra opcija putovanja do jedne od omiljenih letnjih destinacija pročitajte ovde.
Kada je reč o promenama na graničnim prelazima, Italija je 19. decembra odlučila da produži kontrolu kopnene granice sa Slovenijom, a ova mera biće na snazi još šest meseci. Kao što vidite, ukoliko dođe do promena koje su najavljene, putovanja na kakva smo do sada navikli će se umnogome promeniti.
BONUS VIDEO:
(B92/Mondo/U. M.)
Partizan pregazio Makabi u Beogradskoj areni! Demonstracija moći crno-belih u Evroligi, pao klupski rekord!
Biće proglašen Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Vlada sutra donosi odluku
"Oni tuku, a sudije ne sviraju faulove, nemoguće je pobediti!": Trinkijeri pobesneo posle poraza u Evroligi
"Željko nam je pokazao snimak i to je preokrenulo sezonu": Džouns za MONDO otkrio detalje sa sastanka Partizana
Evo kako Partizan sada stoji na tabeli Evrolige: Real Madrid i Barselona su se ovog puta izvukli!