U Kragujevcu je u subotu održan petnaestočasovni protest studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje". Studenti iz Novog Sada, Beograda, Niša, Čačka, Kraljeva, Novog Pazara i drugih gradova do Kragujevca su stigli u kolonama peške, biciklima ili trčeći.
Grupe studenata iz cele Srbije, rasporedile su na različitim punktovima na Lepeničkom bulevaru u dužini od dva kilometra. Tokom dana, održane su radionice, sportski, kulturni i edukativni sadržaji.
Glavna bina bila je postavljena kod Zastavinog solitera i to je centralno mesto okupljanja na današnjem protestu. Tokom dana, govorili su studenti, građani, a u toku večeri biće pročitano i studentsko pismo.
Veliki broj građana je bio prisutan na ulicama Kragujevca. Učesnici skupa kažu da su došli da podrže studente u njihovim zahtevima i da se "svi zajedno bore za bolje i pravednije društvo".
Simbolično su se okupili oko kompleksa nekadašnjeg Konaka Kneza Miloša, prekoputa Stare crkve i Skupštine, gde je pre 190 godina donet Sretenjski ustav. Traže da institucije rade svoj posao, da se procesuiraju nadležni za pad nadstrešnice u Novom Sadu jer, kako navode, ćutanje nije rešenje.
Skup je, kako je najavljeno, trajao do sedam minuta iza ponoći. Za to vreme studenti i okupljeni građani dva puta su petnaestominutnim ćutanjem odati poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Studenti iz Kragujevca i njihovi gosti, studenti iz drugih univerzitetskih centara koji su u petak uveče došli peške, biciklima i u štafetnom maratonu, okupili su se na Lepeničkom bulevaru. Od devet sati traje petnaestočasovna blokada pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje".
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane.
U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata. Skupovi podrške studentima koji skoro tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se u regionu, ali i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi, Australiji. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, Sidneju ali i po evropskim gradovima – Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu, Luksemburgu, Ljubljani.
(RTS, Mondo)
Završen protest "15. za 15": Povređen student u tuči, oglasio se MUP o "zvučnom topu", Vučić se obratio javnosti
Evo šta čeka Crvenu zvezdu i Partizan u Evroligi: Ostalo je još 5 finala, mogu li oba kluba u plej-of?
MUP se oglasio o studentskom protestu u Beogradu: Ovo su prve procene o broju ljudu
Snimak požara u diskoteci u Severnoj Makedoniji: Najmanje 50 poginulih, veliki broj mlađih od 18 godina
"56 lica je povređeno, 22 osobe su uhapšene": Vučić se obratio o studentskom protestu u Beogradu