Slušaj vest

U Srbiji su i dalje visoke temperature, blizu 20 stepeni je prethodnih nekoliko dana, a od danas su počeli i pljuskovi širom zemlje. Meteorolog-amater Marko Čubrilo objavio je na svom "Fejsbuk" profilu vremensku prognozu za naredni period i šta nas sve očekuje do kraja marta.

"Sve je izvesnije da nas posle dužeg suvog perioda čeka barem oko nedelju dana čestih, povremeno i vrlo obilnih padavina. Serija ciklona će se premeštati prvo svojim centrima zapadnije od nas ali će ka nama u jugozapadnoj vazdušnoj struji transportovati relativno topao i vlažan vazduh, dok bi verovatno 16. marta preko nas prešao hladan front, uslovio zahlađenje i onda bi negde oko 18.03. ojačalo polje anticiklona.

Pašće, posebno za mart (koji je često vrlo sušan) značajne količine kiše i veliki deo regiona bi do narednog utorka akumulirao od 35mm do 55mm u proseku. Kako će padavine pretežno dolaziti sa juga i jugozapada uticaj Dinarida (orografski efekat) biće jako izražen i nad tim planinskim barijerama će se akumulirati od 100m do čak oko 250mm taloga.

Najmanje padavina biće u zavetrini južnog fena nad delovima južne i središnje Srbije kao i severozapada Hrvatske gde će generalno pasti od 5mm do 20mm taloga, dok bi veći deo BiH, središnje i istočne Hrvatske, zapadne i severne Srbije kao i sever C.Gore trebao akumulirati od 40mm do 60mm taloga. To su vrlo značajne količine, posebno posle duže suše i korita manjih planinskih reka neće moći tu količinu vise sprovesti tako da će sigurno biti lokalnog izlivanje i loklanih poplava.

Velike reke koje su na istorijskom minimumu se naravno neće izlivati ali kako se obilne padavine očekuju i na širem prostoru Alpa za oko 4-5 dana će njihovi vodostaji barem malo popraviti. Osim kiše ponegde može biti i grmljavinskih pljuskova, a kad zahladi oko 16. marta više planine mogu imati i snega", naveo je Čubrilo.

BONUS VIDEO:

03:25
MISLILI STE DA JE SADA HLADNO, ALI PRAVI POLAR EKSPRES STIŽE SLEDEĆE NEDELJE! Ivan Ristić upozorava: Daleko smo od kraja zime - sneg možemo očekivati i u martu? Izvor: Kurir televizija