Borojević tvrdi da nije bio ni na čelu grupe optuženih za nameštanje tendera prilikom nabavki citostatika, i kaže a takva grupe ni ne postoji.

"Moj cilj je bio da se pacijentima obezbedi adekvatna zaštita, a navodi optužnice su potpuna besmislica. Nisam ni oranizator ni pripadnik kriminalne grupe, rekao je Borojević izlažući odbranu na suđenju gde se osim njega na optiženičkoj klupi nalazi još sedam optuženih.

On je spomenuo da "su ga terali da plati da ne bi bio optužen", ne navodeći ko je to činio.

Borojević se sudskom veću požalio da su "mediji u vreme mog hapšenja, u julu prošle godine, stvorili atmosferu linča lažima i besmislicama" kako je grupa kriminalaca koja se predstavljaju kao lekari, sa njim na čelu, bila spremna da kupuje više lekova i troši pošto poto samo da bi ostvarila svoj cilj, a to je primanje mita.

"To je iskonstruisana priča, koja je uznemirila javnost, a niko od nadležnih se nije našao da to proveri, čak ni kada se pričalo da su deci davane veće količine od neophodnih", naveo je bivši direktor Instituta za radiologiju i onkologiju.

On je za svoj krivični progon optužio Gorana Orlića iz farmaceutske kuće Aktavis, koji je prema optužnici, Borojeviću i njegovom saradniku Zoranu Bekiću dao mito od 95.000 evra, a oni njemu informacije koje su mu omogućile da njegova firma dobije na tenderu za nabavku citostatika.

"Nije tačno da mi je Orlić dao novac. On je podneo krivičnu prijavu protiv mene da bi prikrio svoju proneveru", rekao je Borojević.

Plan nabavke citostatika nije mogao da se odredi proizvoljno, tvrdio je Borojević, ističući da je njega pravila posebna komisija na Institutu, a on ga samo potpisivao.

Plan se slao u Republički zavod za zdravstveno osiguranje koji odlučuje o visini sredstava koja se daju za nabavku, ukazao je Borojević.

Suđenje se nastavlja sutra saslušanjem ostalih optuženih.

Prema tvrdnjama tužilaštva, lekari sa Instituta za onkologiju su se od marta 2007. do 2009. godine, sa predstavnicima farmaceutskih kuća dogovorili da im unapred daju podatke o potrošnji citostatika, kao i o planiranim postupcima javnih nabavki.

Borojević je, kako sumnja tužilaštvo, tako u više navrata naplatio 11,2 miliona dinara, dok je načelnik odeljenja pedijatrijske onkologije Zoran Bekić za iste usluge naplatio oko 17.000 evra.

U optužnici se navode i drugi detalji i radnje ostalih optuženih prema kojima su lekari od farmaceutskih kompanija dobijali novac. Na račune lekara bila su uplaćivana novčana sredstva za navodne autorske honorare.

Tužilaštvo sumnja da su uzimali pet odsto od celokupnog ostvarenog prometa citostatika.

Optuženi su uticali i na povećanu potrošnju citostatika određenih farmaceutskih kuća, navodi se u optužnici.

Pored Borojevića, optužnicom tužilaštva za organizovani kriminal su obuhvaćeni i njegovi saradnici sa Instituta Zoran Bekić, načelnik odeljenja pedijatrijske onkologije Ivan Popović, direktor apoteke, i Zoran Tomašević, pomoćnik direktora za zdravstvenu delatnost.

Na optužnici su i Vojislav Petrović, generalni direktor "Roša", Andreja Soretić, direktor onkološkog sektora kompanije "Farmasvis", Predrag Marinković, šef poslovne jedinice farmaceutske kompanije "Astra Zeneka" i Ana Matović, produkt menadžer ove kompanije.

Oni su uhapšeni 30. juna u okviru akcije "Kraba", a u pritvoru su i dalje Borojević, Tomašević, Bekić i Popović.

(Tanjug)