Bivšem direktoru Instituta za radiologiju i onkologiju Nenadu Borojeviću ponovo je određen pritvor zbog krivičnog dela iz Zakona o agenciji za borbu protiv korupcije, izjavila je danas Tanjugu portparol Prvog osnovnog suda Ivana Ramić.

Borojević je vraćen u Okružni zatvor u Beogradu i njemu je skinuta elektronska narukvica s noge koja mu je bila stavljena prošlog četvrtka kako bi se pratilo njegovo kretanje i poštovanje mere zabrane napuštanja stana, odnosno kućni pritvor, izjavila je Tanjugu portparol Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Zorana Vučičević.

Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu 17. juna 2011. podnelo je sudu predlog za preduzimanje istražnih radnji protiv Borojevića i bivšeg načelnika odeljenja pedijatrijske onkologije Zorana Bekića zbog osnovane sumnje da su izvršili krivično delo iz člana 72 zakona o Agenciji za borbu pritvi korupcije, precizirala je Ramićeva.

Ona je dodala da je istražni sudija, postupajući po predlogu tužioca, juče doneo odredio pritvor Borojeviću zbog opasnosti da bi mogao da utiče na svedoke i ponovi krivično delo.

Istražni sudija je danas saslušao Borojevića, a pošto saslušao Bekića i pribavi druge predložene dokaze, spisi predmeta će biti prosleđeni tužilaštvu na dalje postupanje, odnosno odluku o optužnom predlogu, napomenula je Ramić.

Ovde je u pitanju skraćeni postupak, za krivična dela do pet godina zatvora. Srovode se istražne radnje na predlog tužilaštva.

Ovo je prvi slučaj u kom je Agencija za borbu protiv korupcije podnela krivičnu prijavu protiv nekog državnog funkcionera.

Prijava je podneta jer nije prijavio svu imovinu koju je bio dužan da prijavi po osnovu Zakona o borbi protiv korupcije, a na to je bio obavezan jer je rešenjem Vlade Srbije bio imenovan na funkciju Direktora Instituta za radiologiju i onkologiju.

Specijalni sud mu je bio ukinuo pritvor prošle sedmice nakon što je položio jemstvo od pola miliona evra i bila stavljena elektronska narukvica preko koje je trebalo da se kontroliše njegovo kretanje.

Protiv Borojevića i još osmoro optuženih u toku krivični postupak pred Specijalnim sudom zbog optužbi da su se od marta 2007. do 2009. godine, sa predstavnicima farmaceutskih kuća dogovorili da im unapred daju podatke o potrošnji citostatika, kao i o planiranim postupcima javnih nabavki.

Borojević je, kako sumnja tužilaštvo, tako u više navrata naplatio 11, 2 miliona dinara, dok je načelnik odeljenja pedijatrijske onkologije Zoran Bekić za iste usluge naplatio oko 17.000 evra.

Borojević je uhapšen 30. juna prošle godine u okviru policijske akcije "kraba", zbog sumnje da je primao mito od farmaceutskih kuća.

Na početku suđenja u Specijalnom sudu u Beogradu on je negirao da je primao mito kao i da je bio na čelu grupe optuženih za nameštanje tendera prilikom nabavki citostatika.

Prema tvrdnjama tužilaštva za organizovani kriminal, lekari sa Instituta za onkologiju su se od marta 2007. do 2009. godine, sa predstavnicima farmaceutskih kuća dogovorili da im unapred daju podatke o potrošnji citostatika, kao i o planiranim postupcima javnih nabavki.

Borojević je, kako sumnja tužilaštvo, tako u više navrata naplatio 11, 2 miliona dinara.

(Tanjug)