U centralnim gradskim opstinama trošilo se oko 330 litara vode po stanovniku, dok je u prigradskim naseljima potrošnja dostigla čak 600 litara po čoveku, rekla je Tanjugu portparol JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija" Zdenka Anđelković, dodajući da je prosečna potrošnja po stanovniku inače oko 200 litara.

Rekordnu potrošnju Beogradski vodovod je zabeležio 9. jula i ona je iznosila 602.000 kubnih metara, navela je Anđelković.

Elektrodistribucija Beograd zabeležila je rekordnu potrošnju 11. jula sa 20.322, 5 MWh i time su Beograđani nadmašili potrošnju iz najtoplijeg dana prošle godine, rekla je Tanjugu portparol tog preduzeća Sandra Alagić.

Rekordnog ponedeljka potrošnja je porasla za 25 MW, a to je kao da se na sistem priključilo još jedno naselje veličine Surčina, navela je ona.

Elektrodistribucija tokom poslednjih dana beleži ukupan porast u potrošnji struje od 12 odsto, dok svakog dana potrošnja raste za dva do tri odsto, dodala je Alagić i navela da je potrošnja struje najveća u večernjim časovima od 21 do 21.30 sati.

Uprkos povećanoj potrošnji sistem snabdevanja električnom energijom u Beogradu je stabilan i tako će ostati i ubuduće.

Tokom prethodnih sedam dana, kada je opterećenje bilo najveće, nije bilo kvarova i kolapsa, već su zabeleženi samo ispadi nekoliko pojedinačnih trafoa zbog prevelikog opterećenja, rekla je Alagić i poručila Beograđanima da neće biti restrikcija zbog povećane potrošnje.

Sistem je stabilan i zato što su u svim trafostanicama ugrađeni dodatni ventilatori, objasnila je Alagić i dodala da je to bilo neophodno s obzirom da su trafostanice, u proseku stare 35 do 40 godina i građene za umerene, a ne tropske, klimatske uslove.

(Tanjug)