• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Cerska bitka - slavna pobeda srpske vojske

Srbija je danas obeležila 97. godišnjicu znamenite Cerske bitke u kojoj je njena vojska izvojevala prvu savezničku pobedu protiv Austrougarske u Prvom svetskom ratu.

Visokim vojnim i državnim počastima, polaganjem venaca i kulturno-umetničkim programom, danas je u Tekerišu kod Loznice obeležena 97. godišnjica Cerske bitke, koja predstavlja važnu i prvu pobedu Srbije i saveznika u Prvom svetskom ratu.

Državnoj manifestaciji u spomen-kompleksu na planini Cer, kojom je odana zahvalnost rodoljubima stradalim u "Cerskoj operaciji" prisustvovali su žitelji Jadra i drugih krajeva zemlje, kao i visoki državni i vojni predstavnici Srbije.

Pred spomen-kosturnicom, na kojoj je ispisana simbolična poruka "Vaša dela su besmrtna", vence su, nakon intoniranja himne, u ime Vlade Srbije, položile delegacije ministarstava odbrane i rada i socijalne politike, Vojske Srbije i grada Loznice.

Vence su položili i predstavnici Odbora za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije, Vlade Srbije, Republičkog odbora Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata (SUBNOR), kao i boračke organizacije, društva i udruženja građana.

Program, koji je za posetioce priređen na završetku centralne državne svečanosti, obuhvatio je pozorišnu predstavu "Cerska bitka" u produkciji Beogradske kulturne mreže, a nastupio je i hor Kulturno-umetničkog društva "Lola" iz Beograda.

Počasni plotun ispalio je počasni vod Garde Vojske Srbije, čiji je reprezentativni orkestar svirao tokom ceremonijalnog dela manifestacije.

Centralnu državnu manifestaciju, kojom je obeleženo 97 godina od "Cerske operacije", organizovali su Ministarstvo rada i socijalne politike, Odbor za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije, grad Loznica i loznički Centar za kulturu "Vuk Karadžić".

Cerska bitka vođena je od 12. do 24. avgusta 1914. godine, a u istoriografiji se pominje i kao Jadarska bitka, jer su glavne vojne operacije vođene u slivu reke Jadar.

Borbe su počele u zoru prelazom austrougarske armije kod sela Batara i Samurovića ade, s ciljem daljeg prodiranja u Srbiju, dok je Druga armija forsirala reku Savu i zauzela Šabac.

Neprijateljskim snagama su se hrabro suprotstavljali predstražni odredi srpske vojske na Drini sve do 15. avgusta.

Do prvog velikog okršaja na planini Cer došlo je u noći između 15. i 16. avgusta kod Tekeriša, a potom su teške borbe vođene sve do 20. avgusta na frontu širine 50 kilometara i pravcu Šabac-Tekeriš-Krupanj.

Austrougarske snage, koje je predvodio komandant balkanske vojske Oskar fon Poćorek, imale su više od 200. 000 ljudi, dobro naoružanih i opremljenih, koji su dejstvovali uz odličnu logistiku i sadejstvo moderne artiljerije.

Vojska Kraljevine Srbije, čiji je vrhovni komandant bio regent Aleksandar Karađorđević, imala je 180.000 vojnika i neviđen moral.

Pobedi Srba, pored toga, doprinela je ispravna strategija vrhovne komande, ali i iskustva u modernom ratovanju koja su stekli u Balkanskim ratovima.

Austrougarske snage naterane su na povlačenje u noći između 19. i 20. avgusta, koje se nastavilo i narednog dana.

Isterivanjem neprijatelja do Drine i završnim operacijama, od 21. do 28. avgusta 1914. godine, kada je oslobođen Šabac, okončane su takozvane cerske operacije.

U teškim borbama Austrougarska je imala oko 25.000 poginulih i ranjenih i više od 4. 500 zarobljenih oficira i vojnika.



Na srpskoj strani iz stroja je izbačeno 16.045 podoficira i vojnika i 259 oficira, od toga je bilo 2.107 poginulih i 250 zarobljenih.

U izveštaju o porazu austrougarske vojske, austrijski novinar Ervin Kiš je napisao: "Armija je potučena i nalazi se u bezobzirnom, divljem i paničnom bekstvu. Jedna potučena vojska, ne, jedna razbijena rulja, jurila je u bezumnom strahu prema granici (...) Sjajni su momci ovi Srbi, oni znaju da brane svoju zemlju".

Po načinu vođenja i ishodu, Cerska bitka predstavlja remek-delo ratne veštine, a kao izuzetan primer prelaska iz strategijske odbrane u kontranapad, ona se i danas proučava na najpoznatijim vojnim akademijama, uključujući i američki Vest Point.

Presudnu ulogu odigrala je Druga armija, kao najznačajnija operativna grupa i njen komandant đeneral Stepa Stepanović, koji je izradio plan operativnih dejstava i u ključnom trenutku uputio jedan puk da ovlada grebenom Cer, što je odlučilo ishod bitke.

Zbog ovih zasluga, regent Aleksandar je Stepanoviću dodelio čin vojvode.

Braneći otadžbinu i narod od austrougarske agresije, srpska vojska je pružila primer bezmerne hrabrosti i patriotizma, koji će zauvek ostati u kolektivnoj svesti nacije.

Vest da je srpska vojska do nogu potukla austrougarske trupe iznenadila je svetsku javnost, koja nije očekivala da se jedna mala država, iscrpljena Balkanskim ratovima u prethodne dve godine, može vojnički odupreti velikoj sili.

Ova pobeda je tim više proslavila srpsku vojsku, jer je ujedno bila i prva saveznička pobeda u Prvom svetskom ratu.

Pobeda Srba doprinela je održanju morala sila Antante, koje su u početku rata gubile bitke na svim frontovima.

Zahvaljujući toj pobedi, Austrougarska je zakasnila s koncentracijom trupa prema ruskom frontu, što je kasnije olakšalo operacije saveznika.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image