Trajković je za Radio KIM rekla da su zalihe lekova na centralnom Kosovu neophodne, jer stres i ukupna situacija loše utiču na narod i da nepovoljna situacija na severu može dovesti do potune blokade zdravstvenih ustanova južno od Ibra.

"Živimo u teškim uslovima, potpuno okruženi, sa vrlo nesigurnom bezbednosnom situacijom. Bojimo se da neki incident ne izazove sukobe i da prosto posle ne budemo potpuno odsečeni bez mogućnosti da funkcionišemo. Volimo da imamo značajniju rezervu koja bi ponudila sigurnost stanovništvu u zbrinjavanju", istakla je ona.

Prema rečima Rade Trajković, iskustvo je pokazalo da je bolje kada ima rezervi lekova.

"Lekara ima i svi smo spremni da učinimo napore da pružimo pacijentima uslugu, ali bez lekova je stanje neizdržljivo", dodala je direktorka Doma zdravlja u Gračanici.

Ona je izrazila očekivanje da će Ministarstvo zdravlja Srbije uskoro poslati pošliljku i za zdravstvene ustanove na centralnom Kosovu.

"Imamo bolnicu, bojim se da ne dođemo u situaciju da se prekinu hiruške intervencije ili neke druge hitne intervencije, koje ne mogu biti na listi čekanja... Zato je neophodno da imamo sve ono što spasava živote naših pacijenata", rekla je Rada Trajković.

Ona je dodala da Dom zdravlja u Gračanici dobio lekove za hronične bolesnike, ali da količina koju su dobili nije dovoljna da pokrije potrebe pacijenata ni za nedelju dana.

U Ministarstvu zdravlja agenciji Beta je rečeno da su pre dve sedmice poslati lekovi za sever Kosova, a krajem prošle sedmice i za srpske enklave u južnoj pokrajini.

(Beta)