Macura je rekla Tanjugu da su lekari Hitne pomoći danas imali mnogo mirniji dan, a intervenisali su i u četiri saobraćajne nesreće, u kojima je lakše povređeno pet osoba.

Zbog velikih vrućina potrebno je uzimati dosta tečnosti i laganu hranu, nositi prikladnu odeću, a starije osobe i hronični bolesnici ne bi trebalo da izlaze iz stanova.

Ukoliko osoba kolabira, treba je do dolaska ekipe Hitne pomoći prvo preneti u hladovinu, a potom je raskomotiti oko vrata i struka, podići joj noge pod uglom od 45 stepeni i poprskati vodom.

Kada su tropske temperature, potrebno je izbegavati izlaganje suncu od 10 do 18 sati, boraviti u klimatizovanim prostorijama i na izletištima, a treba voditi računa da temperatura spoljnog vazduha i unutrašnjeg prostora ne bude veća od 10 stepeni, savetovala je dr Macura.

Potrebno je, takođe, nositi garderobu svetlijih boja i od prirodnih materijala, komfornu odeću i obuću, a preporučuje se ishrana sa dosta salate, čorbe, sir, riba i manje masno meso.

Osobe koje su osetljive na vremenske prilike, gojazne, one koje konzumiraju alkohol i koje imaju teže hronično obolenje, trebalo bi da se pričuvaju u najtoplijem delu dana, saveti su lekara.

U Beogradu je u 16 sati temperatura iznosila 32 stepena, objavljeno je na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

(Tanjug)