Jovanović je bio "namenjen za ubistvo premijera, ali neko je bio namenjen pre njega", rekao je Simović u nastavku ponovljenog suđenja u Specijalnom sudu u Beogradu, kometarišući pojedine materijalne dokaze.

On nije kazao ko je bio prvi planirani atentator, a to ga niko nije ni pitao.

Objašnjavajući svoju ulogu u pripremi atentata, Simović je ukazao da je Jovanović trebalo da puca na premijera i u Bubanj Potoku, prilikom njegovog povratka s Kopaonika, ukoliko mu se za to ukaže prilika i dodao da se "premijer ne ubija slučajno".

Bivši pripadnik "zemunskog klana" je, odgovarajući na pitanja predsednika sudskog veća sudije Veselina Lazovića, napomenuo da nije tačno da je tražio lokaciju za atentat u Birčaninovoj ulici, kao što se navodi u optužnici.

"Tražili su ga Ninoslav Konstantinović ili Dušan Krsmanović ili obojica, ali ne znam tačno. Ja sam trebao da o tome izvestim Dušana Spasojevića kad proverim kakav je stan. U stanu sam video gospođu od koje je stan iznajmljen. To u stvari nije bio stan već jedna mansarda", objasnio je on.

U stan je došao jednom prilikom sa Jovanovićem, koji je daljinomerom izmerio razdaljinu od mansarde do prolaza u kome se nalazi ulaz u zgrade Vlade.

Taj ulaz su, prema njegovim rečima, zemunci zvali "mala vrata".

Miloš Simović se posle ubistva krio u Beogradu do maja ili jula, ali nije želeo da, za sada, kaže gde.

Nije želeo ni da govori o pokušaju atentata na premijera kod Hale Limes i zamolio je da odgovori na ta pitanja posle suočenja sa svedocima saradnicima.

Sud je u nastavku suđenja isključio javnost radi čitanja iskaza ubijenog svedoka saradnika Zorana Vukojevića Vuka.

Simović je juče priznao da je učestvovao u ubistvu premijera Srbije Zorana Đinđića 2003. godine, tako što je po nalogu ubijenog šefa "zemunskog klana" Dušana Spasojevića pratio njegovo kretanje i o tome detaljno obaveštavao Spasojevića, dok je Sretko Kalinić negirao krivicu.

Sud je njima dvojici odobrio ponavljanje procesa pošto su obojica bili u bekstvu više od sedam godina, pa su u odsustvu pravosnažno osuđeni na po 30 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera.

Ta odluka ostaje na snazi sve do izricanja nove pravosnažne presude.

Kalinić i Simović su osuđeni zbog niza ubistava, otmica i drugih krivičnih dela u procesu protiv "Zemunskog klana" na po 40 godina zatvora, a uskoro ih očekuje ponovljeno suđenje i za ta krivična dela.

Oba postupka će biti ponovljena samo u odnosu na njih dvojicu, ali ne i u odnosu na ostale osuđene.

Miloš Simović je 10. juna prošle godine uhapšen na graničnom prelazu između Hrvatske i Srbije, dva dana pošto je u Zagrebu teško ranio Kalinića, s kojim se, kako sumnja Tužilaštvo, skrivao više od sedam godina, od ubistva premijera.

Kalinić je 8. juna prošle godine uhapšen u Hrvatskoj, a 25. avgusta izručen Srbiji.

On je bio prvi hrvatski državljanin koji je izručen po Sporazumu o međusobnom izručenju sopstvenih državljana između Srbije i Hrvatske.

Simović se od juna nalazi u požarevačkom zatvoru "Zabela" gde služi višedecenijsku kaznu zatvora, dok je Kalinić u Okružnom zatvoru u Beogradu.

(agencije/MONDO)