Ta informacija, naime se pojavila na lažnom sajtu http://www.nobelprizeliterature.org/ u četvrtak pre podne, uoči proglašenja dobitnika nagrade koje je bilo zakazano za 13 sati.

Na zvaničnom sajtu Nobelovog komiteta u 13 sati objavljeno je potom da je švedski pesnik Tomas Transtremer ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za književnost.

Autori lažnog sajta su, naime, registrovali adresu koja podseća na zvaničnu adresu Nobelovog instituta, iskopirali postojeću stranicu sa zvaničnog sajta i jedino link koji se odnosi na dobitnika nagrade za literaturu zamenili lažnom "vešću".

Nakon toga, i na sajtu Twitter nepoznati autor odlučio je da nastavi "rašomonijadu", pa je otvorio navodno zvanični nalog Dobrice Ćosića sa porukom "Istina je".

Srpska akdemija nauka i umetnosti (SANU) demantovala je da je prosledila medijima saopštenje u kome je navedeno da je akademik Dobrica Ćosić dobio Nobelovu nagradu za književnost za 2011. godinu.

"Ovo je još jedan u nizu napada na značajne institucije u Srbiji sa namerom da se društvene vrednosti u našoj zemlji izvrgnu ruglu", navedeno je u saopštenju SANU koje je potpisao generalni sekretar SANU akademik Dimitrije Stefanović.

Povod za reagovanje Akademije bio je mejl koji je medijima stigao sa adrese sanu.bg.ac.rs@gmail.com sa "obaveštenjem" da je Nobelovu nagradu dobio srpski pisac.

Iz SANU su naglasili da pomenuta elektronska adresa ne pripada njima i da SANU nije objavila saopštenje u vezi sa dodelom nagrade.

Ceo slučaj biće predat Ministarstvu unutrašnjih poslova i Javnom tužilaštvu, Specijalnom odeljenju za visoko-tehnološki kriminal, navedeno je u saopštenju.

Ispostavilo se da nije reč o običnoj šali jer se oglasila i "grupa neplaćenih, samoorganizovanih web aktivista".

U saopštenju sa adrese http://www.nobelprizeliterature.org/index.html kaže se da je cilj njihove akcije je da "skrenu pažnju srpske javnosti na opasan uticaj političara i pisca Dobrice Ćosića, koji je i ove godine, u domaćoj javnosti, pominjan kao ozbiljan kandidat za Nobelovu nagradu".

"Dobrica Ćosić je autor, javna i politička ličnost, koja deluje decenijama, uvek pri samom vrhu vlasti i najbližim krugovima moći, od Komunističke Partije bivše SFR Jugoslavije, preko inspiratora manifesta srpskog nacionalizma – zloglasnog Memoranduma SANU, zatim na položaju Miloševićevog predsednika ratne SR Jugoslavije, do današnje bliskosti namračnijim i najopasnijim pseudodemokratskim krugovima u Srbiji novog veka", opisuju nesuđenog srpskog Nobelovca "grupa aktivista".

"Slana" ili "neslana", šala sa Interneta uspela je da prevari medije i još jednom nametne pitanje pouzdanosti informacija na globalnoj mreži.

Inače srpski mediji su još tokom zime preneli da je Dobrica Ćosić (88) kandidovan za Nobelovu nagradu za književnost, ali da se on protivio toj kandidaturi.

(MONDO)