U Gradskoj biblioteci u Beogradu večeras je promovisana knjiga "Ovo nam možda nije trebalo" u izdanju "Korneta" u kojoj je svoje mesto našlo oko 170 tekstova sa jednog od najpopularnijih web sajtova u Srbiji - Njuz.net.

Kako su na promociji objasnili autori knjige, osim najboljih tekstova sa ovog satiričnog sajta, u knjizi se našla svojevrsna istorija, od prvog Nemanjića pa do smrti Josipa Broza.

Autori Marko Dražić i Nenad Milosavljević su u svom stilu objasnili da su tekstovi koji su objavljeni u knjizi "birani žrebom", dok je posebna pažnja posvećena proučavanju perioda srpske istorije koji se našao u knjizi:

"Ozbiljno smo pristupili temi. Na istraživačko novinarstvo utrošeno je oko pet-šest sati, a pritom su konsultovani naznačajniji izvori kao što su Wikipedia i Google", objasnio je Marko Dražić.

Prema rečima Nenada Milosavljevića autori su želeli da predstave srpsku istoriju od Nemanjića do smrti Tita, ali posmatranu kroz vizuru žute štampe, odnosno kako bi tekstovi na Njuz.netu izgledali da su pisani kroz vekove.

"Poslednjih 30 godina srpske istorije nisu obrađeni u knjizi jer je neophodna istorijska distanca", objasnio je Milosavljević.

Voja Žanetić, ex Indexovac i "dopisni član" Njuza rekao je da je dok je radio Indeksovo radio pozorište uvek žudeo da se nađe na mestu svojih slušalaca, a da je od kada čita vesti na Njuzu, prvi put u prilici da to i doživi.

"Ono što odlikuje Njuz je da se tu objavljuju dve vrste vesti - one za koje pomislite da su se zaista desile i one za koje ne sumnjate da bi mogle da se dese", rekao je Žanetić i kao primer naveo jednu od poslednjih sa ovog sajta - "Fijat predstavio Tadića na sajmu automobila u Ženevi".

Autori sajta i knjige ističu da ono što oni rade nije humor, već satira, a satira ne mora da bude smešna.

"Tek kada smo dobili nagradu Share na EXIT-u za aktivizam, shvatili smo da se i time bavimo, do tada smo pisali tekstove da bismo se sami zabavili. Još kada smo dobili nagradu od NUNS-a za uređivačku politiku, uvideli smo da tu postoji nekakva uređivačka politika", rekao je Marko Dražić.

"Slučaj Njuz.neta" primer je kako humor može da spoji ljude.

Sajt zvanično postoji od 10. oktobra 2010. godine, a prethodno je imao svoju kratku istoriju na Facebooku. Grupa entuzijasta se okupila oko iste ideje, a da se ranije nikada nisu sreli, napravili su sajt i objavili prvu vest: "Otkrivena Centralna Srbija između Beograda i Kosova".

Najveći uspeh ovaj sajt doživljava sa vešću da je "Srbin ubio ajkulu", na koju se "upecala" hrvatska štampa i objavila je kao pravu.

Od tada, Njuz.net beleži rast čitanosti, a danas ima oko 20 do 25.000 "ulazaka" na sajt dnevno. Kako nam je objasnio Marko dnevno objavljuju po tri vesti, a vikendom po dve.

Osim "Ajkule" koja je doživela regionalnu popularnost, jedna od najčitanijih vesti je - "EU: Srbija da izabere dva sporta u kojima će se takmičiti".

Promocija knjige "Ovo nam možda nije trebalo" bila je retka prilika da publika upozna sve autore tekstova sa Njuz.neta. Osim Marka i Nenada, tu su: Goran Mirković, Darko Crnogorac poznatiji kao Soko Sokolović, Bane Grković, Uroš Bogdanović, Miroslav Vujović, Istok Pavlović, Viktor Marković i Dejan Nikolić.

I za kraj, kako je objasnio izdavač Pavle Ćosić, knjiga će se naći u knjižarama sledeće nedelje, posle brojnih peripetija, i biće "izuzetno jeftina za sve bogate" jer košta 1.300 dinara.

(A.Ć. - MONDO)