Oni smatraju da je teret reforme samo na akademcima. "Ne tražimo da učimo manje, nego da svako radi svoj posao, a ne da teret reforme samo bude na studentima. Problem je na fakultetima koji nisu reformisali gradivo, opterećenje nije adekvatno", rekao je Tanjugu predsednik Studentske konferencije univerziteta Srbije (SKONUS) Miša Živić.

Akcija je počela krajem februara, i na fakultetima koji su se naknadno uključili trajaće još naredne nedelje, a prema rečima predsednika SKONUS-a, koji je sa još nekoliko studentskih udruženja inicijator akcije, u toj asocijaciji su jako zadovoljni odzivom.

Studenti svake godine organizuju proteste jer tvrde da reforme u visokom obrazovanju, započete 2005. godine donošenjem Zakona, nisu dovedene do kraja.

Njihov osnovni zahtev je da se svi studenti koji su stekli 48 bodova, mogu upisati u narednu godinu studija kao budžetski, odnosno da uslov ne bude sa 60 bodova.

Akademci traže i vraćenje apsolventskog staža, zatim da se formira fond za razvoj visokog obrazovanja, donošenje novog šifrarnika zanimanja, jer oko 60.000 mladih nije prepoznato na tržištu zbog toga što stara klasifikacija zanimanja nije usklađena sa bolonjskim zvanjima.

Takođe, tražimo da se uvede socijalna dimenzija u sistem finansiranja kako ne bi bili "blokirani" odlični studenti koji su slabog materijalnog stanja, zatim smanjenje opterećenja studenata, reformu nastavnih programa, nastave, rekao je Živić.

"Nadamo se da će veliki broj skupljenih potpisa dati legitimitet našoj akciji i pokazati želju da se zakon promeni što pre", rekao je Živić, očekujući da će u narednih mesec, dva doći do izmena i dopuna tog propisa, sa unetim zahtevima akademaca.

Studenti će peticiju, sa potpisima, imenom i prezimenom, matičnim brojem svakog studenta, predati resornom ministarstvu i univerzitetima, rekao je Živić i naveo da će ispunjavanjem studentskih zahteva prestati razlozi za proteste svake godine.

Ministar prosvete i nauke Žarko Obradović naveo je, povodom peticije studenata, da je razgovarao sa predstavnicima SKONUS-a i da će razgovori biti nastavljeni.

"Tražiću od fakulteta da daju svoju ocenu da li je proces reforme urađen ili ne, kakav je stepen opterećenosti studenata, odnosno tražiću da se veća fakulteta izjasne o onome što studenti postavljaju kao problem", rekao je Obradović Tanjugu.

On je najavio da će u dogovoru sa rektorima univerziteta biti sačinjena analiza prolaznosti studenata od donošenja Zakona o visokom obrazovanju i naveo da je transparentnost rada fakulteta loša strana sistema, jer, kako kaže, studenti nemaju mogućnost na fakultetu da vide našta se troši novac koji država daje fakultetima.

(Tanjug)