Tužba je podneta Prvom osnovnom sudu u Beogradu na osnovu sedam tačaka iz dosijea o Dikoviću koji je krajem januara ove godine objavio Fond.

U dosijeu se tvrdi da je 37. motorizovana jedinica Vojske SRJ na Kosovu, kojom je komandovao Diković, a koju je Slobodan Milošević odlikovao Ordenom narodnog heroja, počinila zločine ubistva civila, silovanja, maltretiranja, prebijanja.

Diković je ranije odbacio optužbe FHP i Kandićeve kao neistine i udar na Vojsku Srbije "kao stabilnu i uglednu instituciju i udar na funkciju načelnika Generalštaba", navodi "Danas" na svom sajtu.

On je naveo da je paradoksalno mišljenje FHP da je za pogibiju pripadnika Vojske u svojoj državi 1999. kriv on, a ne teroristička organizacija koja je izvela napad i ubila ljude.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac takođe je odbacio optužbe Fonda i rekao da su obavljene provere pre nego što je general Diković postavljen na dužnost načelnika GŠ VS.

On je dosije Fonda ocenio kao potpuno lažan i dodao da se i "laičkim uvidom" u personalni dosije generala Dikovića može utvrditi da on nije bio na pozicijama i lokacijama za koje ga FHP optužuje, odnosno da Diković tokom 1994. i 1995. nije bio na prostoru zapadne Srbije, a 1998. nije bio na prostoru Kosova i Metohije.

FHP je objavio da smatra da oficir, poput Dikovića, "nije dostojan" da bude načelnik Generalštaba VS i pozvao nadležne organe da predsedniku Srbije predoče činjenice o postupanju nekadašnjeg komandanta 37. motorizovane brigade tokom rata, kao i dokaze Haškog tribunala o počinjenim ratnim zločinima u zoni odgovornosti ratnog komandanta Dikovića, piše "Danas".

Tužilaštvo za ratne zločine saopštilo je da ne postoji bilo kakav osnov za sumnju u krivičnu odgovornost generala Dikovića za ratne zločine, kao i da su izvršili proveru navoda FHP "uvidom u sve predmete ratnih zločina koje je Fond naveo u 'dosijeu Dikovića' i utvrdio da ne postoji bilo kakav osnov za sumnju za krivičnu odgovornost načelnika Generalštaba VS za ratne zločine".

(Tanjug)