Ukoliko inspekcija utvrdi da "Nuklearni objekti Srbije" nisu poštovali proceduru po kojoj Agencija za zaštitu od jonizujućeg zračenja mora da se obavesti o svakoj nuklearnoj kativnosti a pogotovo o incidentu za koji radnici tvrde da se dogodio i da je zataškan, ovo javno preduzeće bi moglo da izgubi licencu za rad, piše Pravda.

Prema rečima Mirjane Radenković iz Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu bezbednost, gubljenje licence se može dogoditi posle inspekcijskog nadzora nad sprovođenjem mera nuklearne sigurnosti i mera zaštite od zračenja.

"JP 'Nukleani objekti Srbije'' su od Ministarstva prosvete i nauke dobili tzv nultu licencu u okviru koje mogu da sprovode nuklearne aktivnosti ali moraju da o njima obaveste i dobiju odobrenje od Agencije a obaveštenje je u spornom slučaju izostalo", kaže Radenković.

Poslednji "slučaj Vinča" uzbunio je javnosti kada je pre nekoliko dana direktor Sektora za radijacijsku aktivnost JP "Nukelani objekti" Snežana Pavlović poslala Vladi Srbije pismo u kojem se tvrdi da su radnici ovog preduzeća ozračeni prilikom radnog zadatka.

Direkotor JP, Jagoš Raičević, u petak je odbacio sve optužbe o povećanoj izloženosti zračenju svojih radnika i navode Radenković je ocenio kao zlonamerne.

(MONDO)