MUP Srbije i službe bezbednosti imaju pristup bazama podataka telefonskih operatera o tome koga su građani, kada i odakle zvali, što ostavlja mogućnost zloupotrebe, pokazali su rezultati službi zaštitnika građana i poverenika za informacije od javnog značaja.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić i zaštitnik građana Saša Janković rekli su na konferenciji za novinare da, po zakonu, takvog pristupa ne bi trebalo da bude bez dozvole suda, ali se, uprkos tome, to dešava i stvara opasnost zloupotrebe.

Janković i Šabić smatraju da je vrlo zabrinjavajuće to što službe bezbednosti mogu da, bez odluke suda, pristupe tim podacima, i ukazali na potrebu izmene i zakona i prakse.

Oni su rekli da njihov nadzor rada telefonskih operatera pokazuje da je samo jedan od njih registrovao koliko puta su službe bezbjednosti i policija preko interneta pristupile njegovoj mreži - više od 270.000 puta.

Šabić i Janković predlažu da se radi bolje zaštite privatnih podataka građana zakonom odredi u kojim sudovima je potrebno dobiti dozvolu za pristup tim podacima, kao i da se ustanovi nacionalni centar iz kojeg bi službe tehnički imale mogućnost to da rade, a ne da svaka ima tehničke mogućnosti za to.

Oni su ukazali su da i dalje nije jasna procedura po kojoj se na dokumente u Srbiji stavlja oznaka tajnosti, što ostavlja prostora za zloupotrebu.
(Srna)