• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šumadija: Bakar zlata vredan

Na meti “bakarne mafije” našle su se i crkve, kao i "Telekom", "Zastava Kamioni", "Fiat automobili Srbija", Preduzeće za puteve, "Energetika", "Elektrodistribucija" "Želznice Srbije".

U poslednjih godinu i po dana u sedam opština Šumadijskog okruga izvršeno je 169 krivičnih dela krađe bakra i bakarnih proizvoda sa objekata od javnog značaja, a šteta koju su lopovi napravili vlasnicim tih objekata procenjuje se na oko četiri miliona dinara.

"Sve je više slučajeva gde se takvi materijali kradu da bi bili prodati kao sekundarna sirovina, a lopovima je bakar najzanimljiviji jer dostiže najveću cenu na tržištu prilikom otkupa", izjavio je danas Tanjugu načelnik Policijske uprave u Kragujevcu Ivan Đorović.

Naglašavajući da je mnogo veća šteta koju lopovi pričine vlasnicima objekata nego što ostvare korist kada ukradene predmete prodaju, Đorović je rekao da se u krivično pravnom postupku takva krivična dela tretiraju kao dela manjeg značaja, pa izvršioci dobijaju minimalne kazne, jer je tako predvideo zakonodavac, ili se postupci odugovlače čime im se, praktično, šalje poruka da mogu da nastave sa svojom delatnošću.

Jedini način da se tome stane na put, smatra Đorović, jeste stroga kaznena politika.

"Uglavnom se radi o povratnicima, a mogu reći da se radi o licima sa samog dna društvene lestvice u pravom smislu te reči.

Najčešći njihov razlog za krađu, i to moram da kažem, jeste finansijsko-ekonomske prirode, jer im novac koji dobiju na taj način služi najčešće za preživaljvanje", rekao je Đorović.

Lopovi su u poslednjih godinu i po dana bakar i bakarne proizvode krali u 71 slučaju sa javnih privatnih objekata, dok u 42 slučaja sa društvenih.

Kada je reč o crkvama i grobljima u poslednjih godinu i po dana otkriven je 51 slučaj krađe. Kradu, uglavno, noću.

"Lopovi ne prezaju ni od čega. Pre petnaestak dana dva lica su se popela na sam vrh kupole glavne Pošte u centru grada i počela da skidaju bakarni krov.

Otkrila ih je patrola policije u saradnji sa radnicima obezbeđenja Pošte", rekao je Đorović i naglasio da su potom policajci morali i da vode računa da ne dođe do provređivanja lopova dok su ih spuštali sa krova.

Među društvenim preduzećima koja su bila na meti lopova su "Telekom", "Zastava Kamioni", "Fiat automobili Srbija", Preduzeće za puteve, "Energetika", "Elektrodistribucija" "Želznice Srbije" i druga.

Od privatnih objekata na meti kradljivaca našli su se "Telefonkabal", "Takovo osiguranje", "Livnica 034", "Jugoinvest".

Bakar i bakarni proizvodi ukradeni su i sa 30 verskih objekata, uglavnom Srpske pravoslavne crkve, a u jednom slučaju i sa hrišćanske nazarenske crkve u Aranđelovcu.

Za lopove nisu svetinja ni groblja, gde je zabeleženo 16 krađa, a primera radi, u selu Donja Šatornja kod Topole skinuli su bakarni krov sa grobnice.

"Ne može se reći da postoji organizovana kriminalna grupa, bar mi nemamo u Kragujevcu takva saznanja. Radi se o individualcima koji su nama uglavnom poznati i kada se krađa desi, prema načinu izvršenja, mi najčešće možemo da predvidimo ko bi to mogao da bude, a tu su i svedoci i bezbednosne kamere na pojedinim objektima", rekao je Đorović.

U proteklih godinu i po dana lopovi su ukrali, između ostalog, 15 okapnica sa crkava, 13 oluka, elemente sa palionice sveća, šest bakarnih limova sa grobnica, tri krova sa grobnica. Zatim 2.570 metara bakarnih cevi, 40 kilograma bakarnih žica, nekoliko hiljada metara telefonskog kabla, cevi za gas, bakarne delove kazana...

Samo sa crkve u Kniću ukrali su 12 kilograma bakra.

Prema nezvaničnim podacima, cena bakra na crnom tržištu dostiže i 500 dinara po kilogramu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image