Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, ministar zdravlja Zoran Stanković i predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić obišli su danas KBC Zemun, gde je zaposleno osam lekara i 30 medicinskih tehničara, primljenih na gradskom konkursu za zapošljavanje.

Đilas je najavio da će grad nastaviti sa zapošljavanjem u oblasti zdravstva, a Stanković istakao da zdravstvenom sistemu Srbije nedostaje, pored ostalih, 2.600 medicinskih sestara.

Đilas je objasnio da je grad, uviđajući veliku potrebu za povećanjem broja medicinskih sestara, tehničara i lekara, došao na ideju da iz profita Apotekarske ustanove Beograd, koja je jedna od najboljih ustanova, finansira zapošljavanje 100 medicinskih sestara i 60 lekara, koji će početi da rade u beogradskim domovima zdravlja i kliničko-bolničkim centrima.

Uz napomenu da su kriterijumi za zaposlenje za lekare bili dužina studiranja, prosek i test, i da su rezultati konkursa javni, gradonačelnik je rekao da će grad finansirati rad 60 lekara i 100 sestara narednih šest meseci, ali da će svi oni dobiti i stalno zaposlenje.

"Nastavljamo dalje. Ocekujemo da će svi oni dobiti stalno zaposlenje, a mi ćemo biti tu da stalno dopunjujemo i razvijamo ovu stvar. Svaki dinar koji uložimo u ljude je sigurno najbolje uloženi dinar", rekao je Đilas.

Ministar zdravlja je ukazao da zdravstvenom sistemu Srbije nedostaje 2.600 sestara, a da oko 14.000 njih i drugog medicisnkog kadra čeka na posao.

"Veliki problem je što imamo 13.600 neugovorenih radnika, koje ustanove plaćaju iz sopstvenih sredstava i na taj način sredstva namenjena za lečenje koriste za plaćanje tih ljudi. Po osnovu neuplaćivanja sredstava za zdravstveno osiguranje Fondu zdravstvenog osiguranja trenutno se duguje oko 108 milijardi dinara, odnosno milijardu evra i sa tim sredstvima bi mogli da budu primljeni svi koji nedostaju zdravstvenom sistemu, kao i 500 lekara i 600 drugog medicinskog osoblja", rekao je Stanković.

Sekretar Sindikata sestara i tehničara Srbije Dragica Dašić istakla je da je zapošljavanje novih kadrova velika stvar kako za njih, tako i za sugrađane, budući da će zdravstvena nega i lečenje sigurno biti na višem nivou.

Jedan od doktora koji je dobio posao - Vladimir Jovanović (25), uz napomenu da je medicinu završio pre godinu dana, istakao je da je veoma srećan što je tako brzo dobio posao i na tome se zahvalio gradonačelniku i gradu.

"To je veoma značajno da se bar nekako krene u rešavanje ovog problema. Nadam se da je to samo početak kako bi se sistematski rešio problem nezaposlenosti", rekao je Jovanović, koji će ubuduće raditi na Kardiologiji.

Tijana Blagojević, jedna od medicinskih sestara koja će ubuduće raditi u šok sobi u KBC Zemun, rekla je da je srednju školu završila 2005. godine, da je u prethodnom periodu bila zaposlena, ali da je u pitanju bio rad na ugovor.

Đilas je novozaposlenima u KBC Zemun poručio da će im posao biti izuzetno težak, ali i da je na njima ogromna odgovornost da pomognu pacijentima da što lakše prevaziđu bolest.

Predstavnici grada su prilikom posete KBC Zemun obišli i prostorije u kojima su, u akciji koju je pokrenuo grad, ugrađeni klima uređaji.
(Tanjug)