"Poternica nigde više nije na snazi, osim u Srbiji, i Stanko Subotić putuje normalno po celom svetu već više od 10 dana. Posle brojnih provera, koje su sprovele članice Iinterpola u zemlji u kojoj Stanko živi i zemljama kojima radi, utvrđeno je da nema stvari koje bi nalagale izdavanje poternice, i stavile su je van snage", rekao je Subotićev advokat, odgovarajući na pitanje Tanjuga.

Subotić je u odsustvu pred Specijalnim sudom u Beogradu nepravosnažno osuđen na šest godina zatvora zbog šverca cigareta devedesetih godina prošlog veka.

Tadić je najavio da će Subotićeva odbrana sada pokrenuti postupak za ukidanje pritvora, iako je u toku žalbeni postupak pred Aplecionim sudom jer, kako je naveo, taj pritvor više nema svrhe i čim se on ukine, moraće da se povuče poternica i u Srbiji.

Subotićev advokat tvrdi da njegov klijent nikada nije bio u bekstvu, ne samo za vreme vođenja sudskog postupka pred Specijalnim sudom nego i godinama pre toga, jer godinama živi na istoj adresi.

U sudskim spisima, prema njegovim rečima, postoji ta adresa i na nju mu je dostavljena optužnica.

"Ovde se ne radi o poternici, već o oternici. Ovde su pokušali da Stanka faktički oteraju iz Srbije i onemoguće mu da dođe, smatrajući da će na taj način lakše sprovesti postupak u njegovom odsustvu i lakše sprovesti ono što je bio cilj - da mu se otme imovina koju u Srbiji ima", naveo je Tadić.

Drugi Subotićev branilac Vladimir Beljanski napomenuo je da je Interpol poternicu ukinuo i stavio je van snage, jer se Subotiću sudi za nepostojeće krivično delo u privatnoj firmi.

Onaj ko radi u privatnoj firmi službeni položaj i nema i to je nešto što će brzo biti i menjano u srpskom zakonodavstvu i što Evropski parlamentl insistira da se uradi, naglasio je Beljanski.

Prethodno su advokati Subotića na konferenciji za novinare saopštili da je njihov klijent juče Tužilaštvu za organizovani kriminal podneo dopunu krivične prijave, koju je u junu podneo protiv direktora policije Milorada Veljovića i još nekoliko osoba, tvrdeći da su od Sretena Jocića zvanog Joca Amsterdam tražili da ga lažno optuži za učešće u ubistvu hrvatskog novinara Ive Pukanića.

Na proširenom Subotićevom spisku su inspektori MUP-a Bogdan Pušić i Zoran Ljubičić, advokat iz Beograda Gordana Babić i zamenik tužioca za organizovani kriminal Saša Ivanić.

Krivčnom prijavom obuhvaćeni su, osim Veljovića, i glavni i odgovorni urednik "Blica"
Veselin Simonović i novinarka tog lista Tamara Marković Subota i više nepoznatih političara Demokratske stranke, navodi se u saopštenju Subotićevog advokata Radoslava Tadića.

U dopuni krivične prijave koju je potpisao Subotić, navodi se da se vođenje krivičnog postupka protiv njega za šverc cigareta poklopio sa ubistvom Pukanića, koji je o njemu, kako je naveo, 2001. napisao po nalogu kriminalaca desetine tekstova punih kleveta, zbog kojih ga je tužio u Hrvatskoj i dobio na desetine presuda.

"Pukanić je inače bio novinar - reketaš i bavio se takvim poslovima, ali je očigledno njegovim pravim ubicama i naručiocima bilo jako važno da se to ubistvo izveze iz Hrvatske...pa se uz pomoć kontrolisanih medija istog dana moglo pročitati da su naručioci ubistva iz Crne Gore i pominju se imena - moje i premijera Mila Djukanovića", naveo je pored ostalog Subotić.

Njemu se zbog bekstva sudilo u odsustvu pred Specijalnim sudom u Beogradu za šverc duvana tokom devedesetih, i nije nikada optužen za Pukanićevo ubistvo.
Pukanić je pre nego što je ubijen 23. oktobra 2008. godine, pisao opširno o švercu duvana na Balkanu i sa njim povezivao Subotića.

Subotićevi advokati tvrde da je od 2009. godine, jedan deo izvršne vlasti, zloupotrebljavajući položaj protivzakonito pokušavao "da bez dokaza i na silu oštećenog Subotića lažno okrivio za učešće u ubistvu pomenutog novinara".

"Nudeći Jociću pogodnosti i podršku države, tražili su kao protivuslugu da lažno optuži Subotića i tadašnjeg premijera Crne Gore Mila Đukanovića za umešanost u ubistvo Pukanića", naveli su Subotićevi advokati.

(Tanjug)