Za vreme trajanja plaćenog odsustva, radnici će primati novčanu naknadu koja značajno premašuje iznos ustanovljen zakonom i koji je viši od prosečnog iznosa isplate te vrste na srpskom tržištu.

Pojedini mediji preneli su navode Nezavisnog sindikata "Naftagasa”, koji okuplja oko 30 radnika NIS-a, da će zbog odlaska radnika na plaćeno odsustvo blokirati NIS-ove pumpe i žaliti se međunarodnim sindikalnim institucijama.

Odluku o odlasku oko 330 zaposlenih na privremeno plaćeno odsustvo NIS-a je doneo u skladu sa Zakonom o radu Republike Srbije i usaglašena je sa predstavnicima reprezentativnih sindikata kompanije.

Radnici su upućeni na plaćeno odsustvo zbog automatizacije proizvodnih i servisnih procesa u kompaniji, zbog čega povremeno dolazi do smanjenja obima posla radnika koji obavljaju niskokvalifikovane kancelarijske poslove, kažu u toj naftnoj kompaniji.

NIS, kao jedan od najvećih poslodavaca u Srbiji, posluje strogo u skladu sa zakonskim propisima i poštuje važeći Socijalni program. Kao kompanija koja je spremna i otvorena za dijalog, NIS će reagovati i ispitati svaki navod o eventualnim nezakonitim radnjama, ističu u toj kompaniji.

Predsednik Jedinstvene sindikalne organizacije NIS-a koja okuplja oko 5.000 zaposlenih u toj kompaniji Goran Takić rekao je Tanjugu da će se radnici, koji će od 1. avgusta biti na plaćenom odsustvu, u skladu sa Zakonom o radu, vratiti na posao posle 45 dana i da će primati 75 odsto od tromesečnog proseka plata.

Kupoprodajnim ugovorom NIS-a ruskom "Gaspromnjeftu" utvrđeno je da nijedan radnik ne može biti tehnološki višak do kraja 2012. godine, rekao je Takić i dodao da radnici mogu postati tehnološki višak tek od 2013. godine, kada istekne socijalni program.

"Već šest meseci sindikati i rukovodstvo kompanije pregovara pod kojim uslovima će radnici, ako budu proglašeni za tehnološki višak, odlaziti iz kompanije od 2013. godine. Poslodavac je ponudio otpremninu od 350 evra, a naš predlog je da to bude 90 odsto od sadašnjih 750 evra po godini radnog staža, ali još nije dogovorena konačna visina otpremnine koja će važiti od 2013.godine," precizirao je Takić.

Tokom 2011. godine NIS je obezbedila 200 radnih mesta za mlade stručnjake, tokom 2012. godine taj broj je povećan na 350 specijalista, a u 2013. planirano je zapošljavanje 500 mladih stručnjaka.

Istovremeno, unutar kompanije sprovodi se kompleksan program povećanja profesionalnih sposobnosti u kome učestvuje nekoliko stotina zaposlenih.

U skladu sa Socijalnim programom i važećima zakonima Srbije, u protekle tri godine, u NIS-u se primenjuje i Program optimizacije broja zaposlenih.

Taj program dobrovoljnog odlaska prati rad tranzicionih centara u okviru kojih se zaposlenima pruža mogućnost profesionalne orijentacije i pronalaska novog posla.

Zaposleni koji se odluče da napuste kompaniju dobijaju otpremnine koje su iznad proseka u zemlji. U slučaju da zaposleni ne želi da napusti kompaniju, nudi mu se premeštaj na druge poslove, kažu u NIS-u.

Prava radnika u NIS-u zaštićena jednim od najboljih kolektivnih ugovora u regionu, koji je rezultat zajedničkog rada menedžmenta kompanije sa reprezentativnim sindikatima kompanije.

(Tanjug)