• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Peranoviću određen jednomesečni pritvor

Istražni sudija Višeg suda u Šapcu Slobodan Velisavljević odredio je jednomesečni pritvor svešteniku SPC Branislavu Peranoviću.

On je optužen da je odgovoran za smrt Nebojše Zarupca (39), štićenika "Centra za odvikavanje od droge - Sretenje".

Saslušanje pred istražnim sudijom trajalo je 3,5 časa i optuženi je izneo svoje viđenje slučaja i rada Centra, rekao je sudija Velisavljević.

"On je detaljno odgovarao na pitanja o slučaju i samom radu Centra za odvikavanje od droge.
Osumnjičen je za ubistvo izazvano velikim brojem udaraca drvenim štapom i pesnicama usled čega je Zarupac pao u nesvest i udavio se želudačnim sokom, što je zvaničan izveštaj patologa", izjavio je Slobodan Velisavljević agenciji Beta.

Sudija je naveo da će konačnu kvalifikaciju dela biti potrebno dodatno veštačenje.
Predviđena kazna za ubistvo, za koje je optužen sveštenik Peranović, je od 5 do 15 godina.

Prema navodima istražnog sudije Velisavljevića, telo štićenika Centra pronađeno je u ponedeljak oko 20.30 časova, u pomoćnoj kući sveštenika Branislava Peranovića udaljenoj dva kilometra od centra za odvikavanje


Episkop šabački Lavrentije od danas je "privremeno zabranio sveštenodejstvo" svesteniku Branislavu Peranoviću.

"Zbog osnovane sumnje da je sveštenik Branislav Peranović počinio ubistvo, episkop šabački ga stavlja pod privremenu zabranu sveštenodejstva do okončanja krivičnog postupka", saopštila je Eparhija.

Kako je navedeno, vladika je zadužio Eparhijski crkveni sud da prati tok krivičnog postupka i preduzme odgovarajuće mere prema svojim ovlašćenjima.

Saslušanje sveštenika Peranovića je u toku i očekuje se da istražni sudija Višeg suda u Šapcu Slobodan Velisavljević danas obavesti javnost o nalazima obdukcije.

Po njegovom preliminarnom izveštaju, telo štićenika je u ponedeljak uveče nađeno u pomoćnoj kući pravoslavnog sveštenika Branislava Peranovića, udaljenoj dva kilometra od "Centra za odvikavanje".

Osnovano se sumnja da ga je sveštenik udario više puta tupim predmetom.

Peranović je nekadašnji upravnik "Rehabilitacionog centra Crna Reka" gde je lopatom prebijao štićenike.

Zašto su roditelji slali decu Peranoviću

Zavisnik od droge, koji se sam ne prijavi na lečenje već na to bude "nateran", u većini slučajeva se nakon rehabilitacije vraća starim navikama, smatraju stručnjaci, koji dodaju da lečenje zlostavljanjem narušava njihov psiho-fizički identitet.

Oni kažu i da je očigledno da se mnogi roditelji zavisnika nisu preterano obazirali na činjenicu da se za ekstremne metode lečenja fizičkim zlostavljanjem koje primenjuje protojerej Branislav Peranović znalo još od 2009.

Tada se, naime, pojavio snimak u kome on u Centru za lečenje narkomanije "Crna reka" lopatom udara štićenika, centar je kasnije zatvoren, a on svoju "delatnost" preselio u okolinu Loznice, gde su u novom centru, kako kažu sagovornici Tanjuga, mnogi roditelji očekivali da će im deca biti izlečena.

Psiholog Andrijana Kovandžić izjavila je za Tanjug da roditelji koji su slali svoju decu na lečenje u cetar "Sretenje", a koje je uključivalo i fizičko kažnjavanje štićenika, uglavnom nisu bili spremni da učestvuju u terapijskom programu koji, kako tvrdi, podrazumeva rad sa ovisnikom i porodicom.

"U pitanju je prebacivanje odgovornosti i roditelji koji imaju u sebi bes zbog situacije sa detetom, osećaju potrebu da ih nekako kazne. Adekvatan terapijski pristup bolesti zavisnosti podrazumeva učešće cele porodice, što nažalost, često nije slučaj", ukazala je Kovandžić.

Ona je naglasila da ne postoji "pozitivan" efekat sprovođenja nasilja nad štićenicima koji se leče od bolesti zavisnosti, već se time isključivo narušava njihov psiho-fizički identitet.

"Nepoželjno ponašanje u vidu recidiva treba sankcionisati, ali na humaniji način. Nasilje ima isključivo kratkotrajni efekat, jer čim strah od nasilja nestane, osoba će se vratiti starom modelu ponašanja što uključuje i ponovnu zloupotrebu psihoaktivnih supstanci", objasnila je Kovandžić.

Kako je dodala, postoji trend u Srbiji da nestručna lica vode i otvaraju institute za pomoć bolesnim osobama, koje su jedna od najugroženijih društvenih grupa i kojima je potrebna posebna briga i zaštita.

Psiholog Aleksandra Marjanović slaže se da su roditelji zavisnika često spremni na sve da pomognu svom detetu, pa često i ne razmišljaju o posledicama koje će pretrpeti u centrima za odvikavanje.

Ona je u izjavi za Tanjug kazala da se narkomani retko sami opredeljuju za lečenje, već da na to često budu naterani, pa su rezultati izlečenja slabi.

"Oni se obično nakon nekog vremena vraćaju svojoj zavinosti", rekla je Marjanović.

Ona je kao dobar primer u terapiji lečenja narkomana navela metode koje primenjuju u centru "Kovilj", koji se nalazi u okviru manastira, u kome, kako navodi, ne primenjuju nasilne metode lečenja, ali je dodala i da se štoćenici često kad izađu s terapije vraćaju starim navikama.

Prema njenim rečima, na to ih najčešće nateraju ljudi s kojima su ranije delili život zavisnika, posebno dileri i svi koji od droge imaju koristi, ali u staru zamku upadaju čak i bivši zavisnici iz Kovilja, jer odatle, kako kaže, izlaze ranjivi, često nemaju posao, niti bilo ko hoće da ih zaposli, a nakon lečenja psihički su labilni i retko imaju šansu da nastave normalan život.

Marjanović kaže i da je lekarima veoma teško da rade s takvim osobama, jer su sklone manipulaciji i lažima, zato što su tako navikli i živeli godinama.

Psihijatar Aleksandra Bubera rekla je da nijedan roditelj neće svesno poslati zavisnika na lečenje u centar za koji zna da se u njemu primenjuju ekstremne metode telesnog kažnjavanja, ali da su isto tako roditelji spremni na sve samo da bi izlečili narkomana.

Oni često, kako je istakla, i ne poveruju svemu što vide na televiziji ili pročitaju u novinama, kao što je to bio slučaj u "Crnoj reci".

"Oni misle da to ne može da se deši pod okriljem crkve, jer imaju poverenja u tu instituciju. Misle da se to što se desilo u 'Crnoj reci' nije baš tako kao što se prikazuje, jer je glavni akter sveštenik", objasnila je ona.

(agencije/MONDO, Foto: screenshot)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image