• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šabić: BIA podržala zaštitu podataka

Poverenik Rodoljub Šabić izjavio je da je BIA sprena da podrži niz mera uključujući i onaj o zaštiti podataka.

On je ocenio današnji razgovor sa direktor BIA Nebojšom Rodićem kao konstruktivan i dodao da je ta agencija spremna da podrži predlog mera koje su dali poverenik i zaštitnik građana u oblasti elektronskih komunikacija, a u vezi sa zaštitom privatnosti.

"Ono što je glavno kao poruka sa sastanka, koji ocenjujem kao konstruktivan, jeste da je BIA spremna da podrži predlog od 14 mera koje smo dali", rekao je Tanjugu Šabić i naveo da se razgovaralo o pristupu
takozvanim zadržanim podacima u elektronskoj komunikaciji građana.

On je istakao da je to dobro, ali da treba biti realan i reći da je zapravo manji deo tih mera nešto što BIA može da uradi.

"Oni su danas potvrdili spremnost da svoje aktivnosti svedu u ustavne okvire i da ubuduće podacima pristupe isključivo uz odluku suda", rekao je Šabić i dodao da je, ipak, najveći deo mera koje je potrebno doneti stvar aktivnosti drugih organa.

Ukazujući da očekuje da uslede i druge aktivnosti, odnosno da se angažuju i ministarstva pravde, unutrašnjih poslova i odbrane, vlada i Skupština Srbija, on je istakao da je neophodno doneti neke nove ili izmeniti postojeći zakone kako bi mere bile u potpunosti realizovane.

Šabić je istakao da je sastanak trajao tri sata i da je održan na inicijativu direktora BIA Nebojše Rodića, a da mu je prisustvovao i zaštitnik građana Saša Janković.

"Ragovarali smo o još nekoliko tema, o Zakonu o tajnosti podataka i potrebi da se zameni novim ili izmeni, jer imamo loše stanje u toj oblasti, na šta sam krajem prošle godine upozoravao i vladu i Savet za nacionalnu bezbednost", rekao je Šabić.

On je kazao da se razgovaralo i o takozvanim bezbednosnim proverama, o situacijama kada vlasti proveravaju građane radi obavljanja određenih poslova, kao i o potrebi da se i ta oblast uredi na moderniji način.


Janković izjavio je da je na današnjem sastanku usaglašena potreba daljeg jačanja i unapređivanja kontrole zakonosti i pravilnosti rada agencije u interesu poštovanja ljudskih prava, ali i u interesu bezbednosti građana Srbije.

Janković je rekao Tanjugu da je sa poverenikom za informacije od javnog značaj i zaštitu podatak o ličnosti Rodoljubom Šabićem imao sastanak sa Rodićem i njegovim najbližim saradnicima, na kome je istaknuto da će kontrole koje vrše ombudsman i poverenik biti nastavljene i po pojedinačnim pritužbama građana, ali i u sistemskim pitanjima.

Prema njegovim rečima, neke od tema koje će tim kontrolama i saradnjom biti obuhvaćene su i bezbednosne provere građana prilikom različitih životnih situacija i primena Zakona o tajnosti podataka.

"Smatramo da i dalje postoji previše tajnosti, odnosno da se označavaju tajnim podacima koji to ne zaslužuju, a istovremeno nema dovoljno kontrole kako se sa tim tajnim podacima postupa", rekao je Janković.

Ukazujući da je BIA do sada prednjačila u ispunjavanju svojih obaveza i sprovođenju predloženih i naloženih mera kontrole, zaštitnik građana je istakao da je sa poverenikom na sastanku istakao očekivanja da će taj trend da bude nastavljen.

On je istakao da ih je direktor BIA obavestio da je Agencija upravo ispunila još jednu preporuku, koja je data pre dve godine, prilikom preventivne kontrole.

"Tada sam, kao zaštitnik građana, tražio da se uspostavi sistem dvostrukog ključa za aktiviranje mera elektronskog nadzora komunikacija građana. Obavešteni smo da je praktično testiranje tog sistem se završava krajem ovog meseca, da je uveden dvostruki ključ koji onemogućava da se samo sa jednog mesta aktivira prisluškivanje bilo čijeg telefonskog broja", rekao je Janković.

On je dodao da će time mogućnost zloupotrebe elektronskog nadzora komunikacija građana biti svedena na još manju meru.

Janković je istakao da je na sastanku bilo reči i o 14 mera koje su on i poverenik predložili. "Razgovarali smo i o 14 mera koje smo predložili kako bi se naš sistem bezbednosti više približio standardima poštovanja ljudskih prava i smanjila mogućnost zloupotrebe", rekao je Janković.

Prema njegovim rečima, BIA je najavila da će u okviru onog što je do nje, raditi na ispunjavanju tih preporuka, ali je upozorio da veći deo njih zahteva angažovanje i drugih aktera u sektoru bezbednosti i nadležnih ministarstava i Skupštine Srbije.

Janković i Šabić dali su ranije preporuke u kojima je navedeno da je potrebno hitno izmeniti zakone kako bi se odredilo koji sudovi imaju nadležnost da odlučuju o zahtevima policije i Vojno-bezbednosne agencije da pristupe podacima o komunikacijama građana.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image