"Sadašnje stanje u obrazovanju je neodrživo", rekao je potpredsednik Unije Milan Jevtić i naveo "da pored nepostojanja strategije obrazovanja, najveći problemi su broj zaposlenih koji nema pun fond časova, kao i racionalizacija viška zaposlenih koja se godinama sprovodi bez socijalnog programa".

Naglašavajući "da je na nivou Srbije mali procenat prosvetnih radnika koji imaju pun fond časova i mesečno, u proseku, zarađuju oko 45.000 dinara", Jevtić je rekao da je mnogo više zaposlenih koji nemaju punu normu i rade mesečno i za oko 10.000 dinara.

"Zbog smanjenja broja đaka u školama procene Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije su da je u celoj zemlji oko 3.000 prosvetnih radnika tehnološki višak, koliko ih i nije imalo pun fond časova", rekao je Jevtić.

On je naglasio da delegacija Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, posle štrajka upozorenja, na kojem će govoriti članovi predsedništva Unije, kao i gosti, predati pismo predsedniku, premijeru i ministru prosvete, kao i knjigu koju je Unije pripremila kako reformisati obrazovanje i rešiti brojne probleme.

"Tražićemo sastanak s predstavnicima države kako bismo im i lično predločiti šta nas muči, ali i saopštili konkretne predloge kako poboljšati stanje u obrazovanju", rekao je Jevtić i naveo da je jedan od predloga Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije evropski sistem rada u obrazovanju, odnosno jednosmenski rad sa učenicima.

Koliko prosvetnih radnika u Ssumadijskom okruga ima, znaće se sutra, 21. avgusta, za kada je zakazana sednica aktiva direktora osnovnih i srednjih škola s predstavnicima školske uprave i sindikata.

Prošle školske godine, oko 400 profesora u Ssumadijskom okrugu nije imalo pun fond časova.

(Tanjug)