Marić je za RTS kazao da su juče dva ruska aviona po četiri puta naletala i gasila vatru, budući da je teren nepristupačan i da je gorela čista borova šuma, pa je teže za gašenje.

On je naglasio da nema neposredne opasnosti po ljude i objekte, da se vatra ne širi, već se požar iz sata u sat stavlja pod kontrolu, a tokom noći su organizovana dežurstva.

On je ranije naveo da su svi požari koji su prethodnih dana buknuli širom Srbije uglavnom lokalizovani, a da će akcija na Tari potrajati i naredna dva - tri dana dana.

Marić je za u emisiji "Oko 11" na RTS-u kazao da je problematično to što je na Tari, uglavnom, borova šuma i da se zato vatra širila velikom brzinom.

Poslednjih desetak dana na različitim lokacijama bilo je prosečno 270 požara, a taj broj je juče smanjen na 113, dodao je Marić.

On je ukazao da se kao problem pokazao nedostatak ljudi, odnosno vatrogasaca budući da ih u Srbiji ima 3.000, a standardi EU nalažu da bi ih prema broju stanovnika trebalo biti 7.000.

Problem je i nedovoljan broj letelica za gašenje požara iz vazduha, rekao je on ukazujući da rešavanje tih nedostataka zavisi od novca.

Govoreći o proceni rizika, Marić je istakao da je ona, kao i izrada plana zaštite dužnost lokalne samouprave, kao i da je došlo do zastoja podzakonskih akata koji definišu tu oblast.

"Nadam se da ćemo to u narednom periodu uspeti da realizujemo kako bi opštine radile na tome", kazao je on.

On je savetovao građanima da budu oprezni prilikom boravka u prirodi dok ne prođu vrućine.

Na pitanje ima li sumnje da su neki požari podmetnuti, Marić je odgovorio da "sumnje uvek ima" i da je uviđaj nakon požara jedan od najtežih uviđaja, jer često i dokazni materijal izgori.

"Uvek se utvrđuje da li je namera. Bilo je slučajeva namerne paljevine, ali uglavnom preovlađuje ljudski nemar", kazao je on.

Ministar poljoprivrede Goran Knežević rekao je u istoj emisiji da su svi resursi u državi - od policije, žandarmerije, vojske usmereni na zaštitu od požara.

"Tražili smo pomoć Ruske federacije, oni su sa materijalnim sredstvima došli da pomognu i mi ćemo u narednom periodu sanirati sve to, ali je problem što će toplo vreme izgleda da se produži i da ćemo imati i čitav septembar opasnost od požara", kazao je Knežević.

Dekan Šumarskog fakulteta Milan Medarević je rekao da će biti neophodno pošumljavanje i naveo podatak da troškovi sadnje po hektaru iznose oko 1.500 evra.

(Tanjug/MONDO/Foto: Beta/MUP Srbije/Zoran Živković)