Prijavljivanje kandidata traje do utorka, polaganje prijemnih ispita je od 5. do 8. septembra, prema rasporedu koji odredi sama ustanova, a drugi upisni rok završava se 20. septembra.

Na Univerzitetu u Beogradu ostalo je 520 mesta, 120 na budžetu i 400 samofinansirajućih.
Nakon julskog roka, drugu šansu mladi mogu potražiti na Šumarskom fakultetu gde ima 36 budžetskih mesta i 45 samofinansirajućih, Učiteljskom (31 mesto na budžetu), Mašinskom (22 budžetska mesta).

Na Filološkom, Poljoprivrednom, Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu nema budžetskih mesta, pa mladi mogu konkurisati za studije o svom trošku.

Na fakultetima Univerziteta u Novom Sadu ostala su 1.543 mesta, od čega 261 budžetsko. Najviše indeksa za drugi rok ima na Građevinskom i Filozofskom fakultetu, ali i na ekonomiji, Prirodno-matematičkom fakultetu, Pedagoškom.

Na beogradskom Univerzitetu umetnosti ostalo je šest budžetskih i 32 samofinansirajuća mesta, dok na Univerzitetu u Kragujevcu ima 358 mesta.

Učiteljski fakultet u Užicu može da upiše 14 brucoša o trošku budžeta i 16 samofinansirajućih, a Tehnički u tom gradu šest budžetskih i 75 samofinansirajućih. Mesta ima i na Ekonomskom fakultetu, pravima, Fakultetu inženjerskih nauka.

Ni Univerzitet u Nišu nije popunio kvotu u julskom roku, pa je na tamošnjim fakultetima ostalo 251 budžetsko i 769 samofinansirajućih mesta.

Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici podeliće još 301 budžetski indeks i 456 samofinansirajućih, a Državni univerzitet u Novom Pazaru ima 75 budžetskih i 96 samofinansirajućih mesta.

Prema podacima resornog ministarstva prosvete nakon julskog upisnog roka, na visokim školama strukovnih studija ima 3.874 mesta, od čega 768 budžetskih.

(Tanjug/Foto: Tanjug,Zoran Žestić)