• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Manje ispitnih rokova, više bodova za upis

Za studente u Srbiji broj ispitnih rokova biće smanjen sa šest na pet, a uslov za upis na budžet povećan sa 48 na 50 bodova od školske 2013-14. godine.

Izmene Zakona o visokom obrazovanju kojima se predviđa pooštravanje kriterijuma najverovatnije će biti usvojene na sednici Vlade 20. septembra, da bi u ponedeljak, 24. septembra, ušle u skupštinsku proceduru, piše "Blic".

One predviđaju i da od 2014/15. godine uslov za studiranje o trošku države bude celih 60 bodova i da studenti imaju dva ispitna roka manje nego danas.

U studentskim organizacijama kažu da će na nova pravila pristati samo ako fakulteti konačno počnu da Bolonju primenjuju u potpunosti.

"Ako će već biti manje rokova, onda je logično da se konačno primeni pravilo Bolonje po kome studenti mogu da polažu ispite i kroz kolokvijume", kaže predsednik Studentske konferencije univerziteta Srbije Miša Živić.

Vladimir Smuđa, predsednik komisije za opšta i pravna pitanja Univerziteta u Beogradu, ističe da ne treba brzati s pooštrovanjem kriterijuma.

"Studenti neće prihvatiti reformu ako sve drugo ostane po starom. Prosečno opterećenje studenata treba da bude između 1.500 i 1.800 sati, a kod nas je ono oko 2.000 sati.

Studentima treba omogućiti da polažu ispite preko predispitnih obaveza. To znači da bi oni koji idu redovno na vežbe, predavanja i polože kolokvijum, odmah mogli da upišu prelaznu ocenu u indeks", ističe Smuđa.

U Ministarstvu prosvete kažu da je sve još podložno korekcijama, ali i da izmena zakona mora biti završena do 1. oktobra.

Lepa vest za akademce je da će apsolventska godina biti produžena sa šest meseci na godinu dana.

Rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević podržava studente u njihovim zahtevima, ali smatra da je smanjenje ispitnih rokova u svakom slučaju neminovno jer se pokazalo da više ispitnih rokova zapravo umanjuje prolaznost na ispitima.

Inače, profesori beogradskih fakulteta kod kojih je prolaznost na ispitima ispod 30 odsto, uskoro bi zbog toga mogli da snose sankcije, pa čak i da ostanu bez posla, predviđa novi pravilnik o polaganju ispita, koji treba da usvoji Senat Univerziteta u Beogradu, piše "Blic".

(MONDO/Ilustracija: Guliver/Getty images)

Komentari 36

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Filip

Inače, studiram PMF, a jednako skidam kapu i studentima elektrotehnike, arhitekture i drugih fakulteta gde je glavna tema "kako očistiti godinu". Ovo je inače zemlja gde uglavnom tatini sinovi završe "Megatrend" i sličnu sprdnju i zaposle se.

Filip

Ja stvarno pojma nemam kuda ovo sve vodi, imam utisak da se pravila određuju po tome kako da što više para uzmu i pritom da što više studenata napusti fakultet - pošto se jedna godina po novom programu može obnoviti samo jednom. Neka nam je Bog u pomoći.

pfc

banana drzava. Usvajaju one delove bolonje koji njima odgovaraju pa na kraju imamo visoko obrazovanje koje uopste nije uskladjeno sa evropskim tj diplome nam u inostranstvu nista ne vrede.A u Srbiji je hvala bogu posao na dohvat ruke... ako vec planiraju da sprovode tu famoznu bolonju onda nek to rade u potpunosti. 1.Polaganje ispita preko kolokvijuma 2.smanjivanje i ovako preobimnog gradiva

special image