• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U vrhu zdravstva pomešane nadležnosti

Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović ocenila je danas da tri najznačajnije zdravstvene institucije u Srbiji ne poštuju zakone iz oblasti zdravstva i da im se zbog toga preklapaju ingerencije.

Ministarstvo zdravlja, Institut za javno zdravlje "Batut" i Republički fond za zdravstveno osiguranje ne koriste prava i obaveza po zakonu, i potrebno je uvesti malo više reda u sistem zdravstvene zaštite, rekla je Đukić Dejanović na sednici Odbora Skupštine Srbije za zdravlje i porodicu.

"Istina je da se negde sistem zaljuljao i da su tri institucije na vrhu priamide zdravstva malo pomešale ingerencije. Institut za javno zdravlje 'Batut' treba da se bavi kreiranjem zdravstvene politike I potreba zdravstva, za sprovođenje te politike je odgovorno Ministarstvo, a RZZO je naša banka koja treba da realizuje programe te dve institucije" , kazala je Đukić Dejanović.

Ona je istakla da su svi građani osetljiviji na probleme u zdravstvu u odnosu na druge segmente života i da "situacija u zdravstvu, iako svi kukaju, nije ni lošija ni bolja nego u drugim segmentima društva".

Đukić Dejanović je podsetila da će od ponedeljka svi maloletnici, trudince i porodilje do godinu dana nakon porođaja moći da se leče bez obzira da li imaju zdravstvene knjižice.

Ona je najavila i da će će od naredne nedelje i sve inspekcije u zdravstvenom sektoru - koje su sada objedinjene - zdravstvena, sanitarna, farmaceustka i granična početi da rade po novoj organizacijonoj šemi, što će doprineti da više ne bude sukoba interesa, kao i da kolega kontroliše kolegu.

Prema njenim rečima, na polju zaštite prava pacijenata trebalo bi razmotriti i mogućnost da zaštinik njihovih prava ne bude plaćan od strane zdravstvene ustanove u kojoj radi, jer je tako u procepu zbog obaveza da štiti i ustanovu koja ga plaća.

Đukić Dejanović je rekla da je formirana radna grupa za izradu predloga zakona o zaštiti zdravlja i unapređenju prava pacijenata kao i da bi bilo potrebno da se na tu temu održi više javnih rasprava.

Prema njenim rečima, mnogo toga treba još da se uradi, nema razloga da gradajni recepte ne podižu i u privatnoj i državnoj apoteci, da se ne vrati savetovalište za dijabetes jer odluka o njegovom ukidanju nije bila opravdana. Dodala da je u toku priprema zakona o pravima pacijeta sa mentalnim smetnjama.

Đukić Dejanović je ukazala da je nepohodno rasteretiti sekundarni i tercijalni nivo zdravstvene zaštite tako što će se 80 odsto zdravstvenih usluga obavljati u domovima zdravlja.

Na sednici odbora, koja je trajala nešto više od dva časa članovi odbora su ukazali da u nekim zdravstvenim centrima postoje zloupotrebe i korupcije za koje je ministarka rekla da moraju da budu predmet unutrašnje i spoljašnje kontrole i da time treba da se bave policija i tužilaštvo.

"Neću se baviti poslovima policije i tužilaštva jer tako ne bi mogla da radim na unapređenju zdravstvenog sistema", kazala je ministarka.

Članovi odbora su ukazali i da "pacijetne nema ko da zaštiti kada uđu u bolnica od bahatih lekara koji pokušavaju da na njhovoj nesreći zarade, jer ih tu vrbuju za razne privatne ordinacije".

Ukazano je i na činjenicu da se u Nišu 49 abortusa uradi u bolnici, a do 5.000 u privatnom sektoru, zbog sesatara koje im dele "različite kartone privatnika".

Na sednici je ukazano i da su duge liste čekanja izvor korupcije, da popavljanje aparata nije u interesu zaposlenih koji dopunski rade u privatnom sektoru.

(Beta, foto:Tanjug, Zoran Žestić)

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

koya

A zašto bi bilo šta menjali kad je ne radnicima sada naj lepše.Ne može im niko ništa, za sve se pitaju i za sve imaju rešenje koje će se primenjivati uvek od sutra ili od nove godine.Bitno je da ove nezaslužene plate i privilegije što duže traju, pa kad više ne može onda se povlače. Koga još briga za pacijente.To su predizborne priče.

Dr

Prva stvar koja treba da se promeni je da na primarnom nivou zdravrvene zastite lekar dobije mnogo vece nadleznosti nego koje danas ima i da samo teze slucajeve salje dalje.Uz to treba podici nivo znana na primarnom nivou jer je taj nivo upravo nosioc zdravstvene zastite u najvecem nivou i moogo pojacati rad na preventivi koja je 100 puta jeftinija od samog lecenja...Tako je prosto...

special image