Ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković rekao je danas da je Predlog zakon o amnestiji do sada najbolji zakonski tekst o tome, ali da to ne znači da će se svih 3.600 osuđenika obuhvaćenih amnestijom naći na slobodi.

Selaković je, posle razgovora za vršiocima funkcija predsednika sudova u Nišu, rekao da je situacija u srpskim zatvorima teška, jer je ukupni kapacitet nešto više od 7.000 zatvorenika, a u zatvorima se nalazi trenutno oko 11.000 pritvorenika i osuđenika.



"Oni koji su osuđeni na kaznu zatvora do tri meseca biće na slobodi, oni koji su osuđeni do šest meseci, njima će kazna biti umanjena za 50 odsto, a ostalim osuđenicima će kazna biti umanjena za četvrtinu", podsetio je Selaković u razgovoru sa novinarima.

On je ukazao da se amnestija ne odnosi na izvršioce teških krivičnih dela kao što su teška ubistva, polni kriminal, organizovani kriminal, davanje i primanje mita, terorizam ili lica koja su osuđena za neovlašćenu proizvodnju i promet opojnih droga.

Amenstijom neće biti obuhvaćeni i oni koji su tri puta pravosnažno osuđeni, a po prvi put će se amnestija odnositi na lica starija od 70 godina.

Selaković je napomenuo da je nacrt tog zakona rađen od samog početka rada Ministarstva pravde i da nije u bilo kavoj uzročnoj vezi sa navodnim najavama protesta u srpskim zatvorima.

On je, upitan o stradanju gardista a povodom godišnjice od tog događaja, rekao da je adresa za to pitanje Vrhovni kasacioni sud i republičko tužilaštvo.

"Ministar pravde ne treba da komentariše sudske odluke. Ako je ranije bilo političkih pritisaka i prepreka, one sada ne postoje. Nadležni organi treba da daju odgovore koje postavlja javnost", kazao je Selaković.

(Tanjug Foto Tanjug Filip Krainčanić)