• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Objavljeni kriterijumi za mrežu sudova

Kriterijumi i principi na osnovu kojih će biti utvrđen potreban broj sudova i sudskih jedinica objavljeni su na sajtu Ministarstva pravde i državne uprave.

Ovo ministarstvo je najavilo da bi broj sudova mogao da se uveća sa 34 do 65, uz ukidanje nepotrebnih sudskih jedinica.

Građani i zainteresovana stručna javnost pozvani su da putem komentara i predloga sugerišu formiranje nove mreže sudova u Srbiji, odnosno da ocene u kom je mestu potreban sud, sudska jedinica, koliko sudija...

Osnovni principi buduće sudske mreže su - postojanje četiri Apelaciona suda, da se zasniva na sudovima, sa izuzetnim osnivanjem sudskih jedinica, da nije uslovljena administrativnom podelom i da postoji mogućnost spajanja ili razdvajanja sudova i/ili sudskih jedinica ukoliko su ispunjeni osnovni i dopunski kriterijumi.

Državni sekretar u Ministartvu Danilo Nikolić rekao je Tanjugu da je radna grupa predvidela kriterijume na osnovu kojih će se utvrđivati u kojim mestima će biti osnovni sudovi, u kojim sudska jedinica, a u kojima neće biti ni sud ni jedinica, iako sada postoje.

Kriterijumi su, pre svega - priliv predmeta i zaostatak premeta iz svih materija koje bi rešavao sud u određenom mestu, kao i da je najmanje sedam sudija neophodno za osnivanje suda.

Dopunski kriterijumi za utvrđivanje neophodnosti suda su tendencija rasta, odnosno opadanja broja predmeta, dostupnost sudova građanima, putna mreža, saobraćajne veze, konfiguracija terena, uticaj klimatskih uslova, površina opština i broj naseljenih mesta.

Zatim, od važnosti je i broj stanovnika, udaljenost sudskih jedinica od sedišta sudova, smeštajni kapaciteti, kao i pravno-politički razlozi kao što su nacionalna struktura stanovništva, blizina granice, ekonomski razlozi, mogućnost za razvoj pravosudnih profesija - advokati, javni beležnici, izvršitelji, medijatori, sudski veštaci, prevodioci i tumači.

Radna grupa smatra da je važno da se uzmu u obzir i istorijski razlozi, a mora se voditi računa i o budžetu, ali navodi da "u ovom trenutku nije dostupna analiza izvršenja budžeta za prethodne tri godine i obim ukupne potrošnje".

Nikolić je naglasio da će tačan broj sudova i sudskih jedinica utvrditi kriterijumi, istakavši da će sudova svakako biti više nego sada - 34 osnovna suda, i da bi taj broj mogao da "raste" do 65.

On smatra da će biti desetak sudskih jedinica, i navodi da se veliki broj njih u protekle dve i po godine pokazao kao nepotreban i veliki trošak.

Državni sekretar je podsetio da je racionalizacija sudske mreže uspostavljena zakonom iz 2009. godine neophodna radi reintegracije više od 500 sudija koje su vraćene na funkcije, zbog bolje dostupnosti građana sudovima, kao i za državu, jer su troškovi za održavanje sudskih jedinica ogromni.

(Tanjug, foto ilustracija:Guliver/Getty Images)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image