Promocija prigodnih poštanskih maraka i FDC koverta, objavljenih povodom obeležavanja 100 godina srpskog vojnog vazduhoplovstva, održana je danas u beogradskom Medija centru "Odbrana".

Izdanje obuhvata šest poštanskih maraka na kojima su prikazani vazduhoplovi domaće industrije koji oslikavaju 100-godišnju tradiciju vojnog vazduhoplovstva u Srbiji - balon "Srbija" kao i avioni "Fizir FN", "Rogožarski IK-3", "ikarus S-49", "soko", "jastreb" i "lasta 95".

Autor idejno likovnog rešenja izdanja maraka u čast jubileja vojnog vazduhoplovstva Srbije je akademski slikar Boban Savić, dok je kreator maraka, koji će se biti zvanično objavljene 24. decembra, Pošte Srbije.

Postavku je otvorio načelnik Štaba vojnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane pukovnik Dejan Joksimović, istakavši da narod koji ima vazduhoplovnu nauku i tehnologiju i 100 godina istorije vojnog vazduhoplovstva, spada u napredne narode Evrope.

Predstavnik Pošta Srbije Miloš Miščević je, čestitajući vojnim vazduhoploovcima jubilej istakao i da je pošta uvek pratila značajne događaje iz naše istorije.

Promocija ovog filatelističkog izdanja Pošta Srbije još je jedan od događaja kojima Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije obeležavaju veliki jubilej vojnog vazduhoplovstva u našoj zemlji.

U okviru obeležavanja veka srpskog vojnog vazduhoplovstva tokom godine priređen je međunarodni simpozijum "100 godina srpskog vojnog vazduhoplovstva", a otvorena je i izložba "Vek srpskog vojnog vazduhoplovstva u minijaturi".

Centralno obeležavanje jubileja bio je veliki međunarodni aeromiting 2. septembra na aerodromu u Batajnici, a dan vojnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane, 24. decembar biće obeležen svečanom akademijom.
Prethodno će, 4. decembra, u Domu Garde na Topčideru premijerno biti prikazan film "Vek odvažnih" koji je urađan u saradnji vojnog vazduhoplovstva i Radio televizije Srbije.

Vojno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana obeležavaju 24. decembar kao dan tog vida Vojske Srbije, u znak sećanja na isti datum 1912. godine kada je doneto rešenje o formiranju Vazduhoplovne komande, sa sedištem u Nišu.

Na osnovu odluke srpskog Vojnog ministarstva i Glavnog đeneralštaba, vojvoda Radomir Putnik je doneo rešenje o formiranju Vazduhoplovne komande, u čiji sastav su ušli svi segmenti tadašnjeg vazduhoplovstva.

U sastav komande ušli su Aeroplansko i Balonsko odeljenje, Vodonička centrala i Golubija pošta. U to vreme, Srbija je bila jedna od svega 15 država na svetu koja je imala vojno vazduhoplovstvo.

(Tanjug, foto: Tanjug/Tanja Valič)