• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pravosuđe "razlupano", za reformu konsenzus

Pravosudni sistem je "razlupan" i treba mu popravka, a za reformu sistema treba širi konsenzus.

Ministarstvo pravde i državne uprave u daljem sprovođenju reforme pravosuđa nije krenulo stranputicom poput prethodnog, ocenjeno je danas na skupu "Reforma pravosuđa i borba protiv korupcije - Dokle smo stigli".

Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević istakla je da je sada važno da se uskladi dinamika reforme i da se stvori širok društveni konsenzus oko toga kako treba menjati pravosuđe, kako bi se dugoročno postigli dobri režultati.

"Od 2009. godine Ministarstvo pravde je počelo da trči u suprotnom smeru kada je reč o reformi pravosuđa. Sada će nam trebati dosta vremena da samo dođemo u stanje iz 2009. godine", rekla je Boljević i istakla da je ove godine građanima pravda bila dostupnija nego u poslednje tri godine.

Prema njenim rečima, pravosudni sistem je "razlupan" i ne može da se očekuje da će za šest meseci biti popravljen.

"Ne smemo sada sebi da dozvolimo nove greške i preuzeli smo niz aktivnosti da do njih ne dođe. U tom smislu su stopirane neke izmene zakona, uspeli smo sa ministarstvom da postignemo prećutni konsenzus da se zakoni u ovakvim verzijama dostave evropskoj ili venecijanskoj komisiji", naglasila je ona.

Predsednik Udruženja javnih tužilaca i zamenik javnih tužilaca Srbije Goran Ilić saglasio se u oceni stanja sadašnjeg pravosuđa i koracima Ministarstva da promeni situaciju, navodeći da je Ministarstvo uvidelo da su brojni zakoni doneti brzopleto.

"Neke je zakone potrebno odložiti, druge temeljno izmeniti", rekao je Ilić, koji smatra da je neophodno jačati institucije koje će raditi na iskorenjavanju korupcije.

Prema njegovim rečima, borba protiv korupcije mora da bude stvar institucija.

(Tanjug Foto Beta Arhiva)

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

gradjanin

Imaju li gradjani pravo da znaju ko u njihovo ime deli pravdu, odnosno da vide koliko je trajalo njihovo studiranje i prosečnu ocenu sa kojom su završili... Imaju li građani pravo da znaju da li je ijedan sudija odgovarao za donošenje odluka koje je sud u Strazburu poništio i za štetu koju država mora po tim odlukama da isplaćuje, a na teret građana.

oštećeni

Svi pričaju o stanju u pravosuđu... Međutim to sudije i tužioce nimalo ne brine. Oni nastavljaju po starom... I dalje donose odluke koje nemaju veze sa zakonom. Znaju da im niko ništa ne može, jer sve postupke o njihovoj odgovornosti sprovode njihove kolege. I tako sve u krug. Zato se i ne može iskoreniti korupcija u pravosuđu, a samim tim ni u društvu. Nije poznato da je pokrenut bilo kakav postupak protiv nekog tužioca ili sudije, sem protiv onih koji su se zamerili nekom iz vraha vlasti ili pravosuđa. Oni koji su se \"zamerili\" običnim građanima, slobodno mogu da na

special image