• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bosanski jezik u sandžačkim školama

Od drugog polugođa po jedno odeljenje u predškolskim ustanovama, po jedno odeljenje prvog i petog razreda osnovnih škola i po jedno odeljenje prvog razreda gimnazija u Novom Pazaru, Sjenici, Tutinu i Prijepolju, biće obuhvaćeni nastavom na bosanskom jeziku.

Tako će da bude ove školske godine, a naredne bi obrazovanje na bosanskom jeziku trebalo da bude kompletno u svim opštinama gde je bosanski jezik u službenoj upotrebi.

Inicijativu je pokrenulo Bošnjačko nacionalno veće u tehničkom mandatu i organizovalo seminar za izvođenje pripremne nastave na bosanskom jeziku.

Predsednik BNV Esad Džudžević ocenio je da će ostvarivanje prava na školstvo na maternjem jeziku definitivno otvoriti put integraciji Bošnjaka u ceo društveni i državni sistem i da će se „ovim procesom smanjiti etnička distanca između Srba kao većinskog naroda i Bošnjaka kao manjinskog naroda i vratiti tradicionalno poštovanje i suživot ova dva naroda“.

"Ovo je nova era i za Bošnjake u Srbiji i za državu u kojoj živimo. Nova era na najkompleksnijem planu, kao što je pravo na obrazovanje na maternjem jeziku. Biće to proces vraćanja poverenja Bošnjaka u institucije sistema, drugačije gledanje na pripadnike bošnjačke nacionalne zajednice", naglasio je za "Danas" Džudžević.

Vesna Fila, pomoćnica ministra obrazovanja, istakla je važnost kompetentnosti nastavnika "spremnih da realizuju nastavne planove i programe u skladu sa odlukama Nacionalnog prosvetnog saveta“.

"Odluke će biti uskoro i odnosi se na obrazovanje dece na maternjem jeziku u nekim određenim predmetima. Za početak to će biti pilot projekat - pojasnila je Fila i dodala da će ministarstvo "biti snažan mehanizam partnerstva i podrške“.

Ranijih godina bosanski jezik sa elementima nacionalne kulture bio je izborni predmet, piše "Danas."


(MONDO, foto ilustracija: Guliver/Getty Images)
..

Komentari 14

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

sumadijski jezik

Njihovo je pravo da jezik kojim govore kako hoce. Plasim se da nepocnu i da rade sta hoce.

Jablanko

A u cemu se to "maternji bosanski" razlikuje od srpskog?

Dr.Mr

aj prestanite da ga zovete BOSANSKI!!! ako vec morate neko ime da mu date, dajte ''boshnjachki'', ali ko Boga vas molim, ne doprinosite idejama B.Kalaja o bosanskoj naciji i jeziku!

special image