Srbija je jedna od retkih zemalja u Evropi koja nema sistem zaštite građana od problemskog i patološkog kockanja, upozorili su danas predstavnici Udruženja priređivača igara na sreću JAKTA i Sektora igara na sreću Unije poslodavaca Srbije.

Ne postoji ni zvanična i precizna statistika o broju zavisnika, niti strategija za njihovu zaštitu i lečenje, rečeno je na konferenciji za novinare.

Legalna industrija podrazumeva niz mera, a brojni su dobri primeri u zemljama okruženja i u Evropi.
Na primer, u Austriji je sistem igara na sreću centralizovan i automatizovan u toj meri da je svakog potencijalnog korisnika moguće proveriti i zabraniti mu igru ukoliko nije ispunio poreske ili kreditne obaveze, alimentaciju i drugo.

U Hrvatskoj postoji izuzetno široka mreža za samopomoć igrača, kao i prostorno-tehnički uslovi regulisani na visokom nivou koji detaljno propisuju gde se i pod kojim uslovima mogu odigravati igre na sreću.

JAKTA je izradila nacrt nacionale strategije za odgovorno priređivanje igara na sreću, a neke od preporuka su - definisati nadležni i odgovorni organ za igre na sreću, osnovati radnu grupu, efikasno organizovati sistem prevencije, osnivati savetovališta i grupe zapomoć...

(Tanjug Foto Ilustracija Guliver Getty)