Pripadnik rasformirane Jednice za specijalne operacije Zvezdan Jovanović izjavio je danas na suđenju u Specijalnom sudu da njegov bivši komadant Milorad Ulemek Legija nije organizovao protest jedinice u novembru 2001. godine i da je "cela priča o pobuni izmontirana da bi se oprale biografije pojedinih političara".

Jovanović je rekao da ne želi da detaljno izlaže odbranu, ali da će odgovarati na pitanja optuženih, pa je sud pročitao njegov iskaz pred istražnim sudijom iz oktobra 2011. godine, kada je rekao da Ulemek i pokojni vođa "zemunskog klana" Dušan Spasojević nisu organizovali protest jedinice.

Jovanović je tada rekao da su protest organizovali on i tadašnji komadant jedinice takođe optuženi Duško Maričić.

Istažnom sudiji, Jovanović je takođe ispričao da je, tada već penzionisani komadant JSO Ulemek preneo garancije premijera da jedinica neće snositi nikakve posledice zbog protesta i da ministra policije Dušana Mihajlovića neće smeniti makar protestovali godinu dana.

Odgovarajući na pitanja Ulemeka, Jovanović je danas kazao i da su "obične gluposti" tvrdnje iz optužnice da je JSO nameravala da zauzme zgradu aerodroma, Vlade Srbije i Radio televizije Srbije.

"Da je jedinica htela da izvrši oružanu pobunu, ona to ne bi najavljivala", dodao je Jovanović i naveo da je jedinica bila zloupotrebljena hapšenjem braće Banović.

Pre Jovanovića na današnjem suđenju odbranu je nastavio da iznosi Vladimir Pocić, negirajući da je JSO organizovao pobunu već da je u pitanju bio "običan štrajk" jer je jedinica bila obmanuta hapšenjem Haških optuženika braće Banović.

On je, pored ostalog, naveo da su pripadnici te jedinice izašli na ulicu da bi se videlo da "nisu nikakvi marsovci već obični ljudi".

Suđenje se nastavlja sutra kada bi odbranu trebalo da iznese optuženi Maričić.

Petorica optuženih Veselin Lečić, Dragoslav Krsmanović, Dragiša Radić, Vladimir Pocić i Mića Petraković brane se sa slobode, pošto su pušteni iz pritvora krajem novembra.

Ulemek, Jovanović i Maričić su doveženi iz požarevačkog zatvora u kom izdržavaju maksimalne kazne zbog najtežih krivičnih dela, među kojima je i ubistvo premijera Zorana Djinđića.

Optuženima se stavlja na teret izvršenje krivičnog dela oružana pobuna iz tada važećeg Krivičnog zakona SRJ.

U optužnici se navodi da je od 9. do 17. novembra 2001. godine JSO otkazala poslušnost komandi, povukla svoje pripadnike u centar u Kuli, prekinula komunikacije s komandom i u više navrata odbila zahteve načelnika resora, ministra unutrašnjih poslova i premijera Djinđića, da prekine sa pobunom.

Istovremeno, operativni deo Jedinice borbenim vozilima i naoružanim ljudstvom u dva navrata je blokirao autoput.

Prvi put je to učinjeno 10. novembra na autoputu Novi Sad-Subotica u blizini Vrbasa, a drugi put 12. novembra blokadom autoputa kroz Beograd kod Sava centra.

Na taj način je, kako se navodi u optužnici, vrlo jasno iskazana spremnost Jedinice za primenu nasilja ukoliko se ne prihvate njeni ultimativni zahtevi za smenu tadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića, načelnika resora DB-a Gorana Petrovića i njegovog zamenika Zorana Mijatovića.

Takvim postupanjem Jedinice, bili su neposredno ugroženi bezbednost i ustavni poredak zemlje, navodi se u optužnici.

(Tanjug, foto Tanjug, Zoran Žestić)