Suđenje optuženima za nerede u kojima je zapaljena Bajrakli džamija u Beogradu u noći između 17. i 18. marta 2004. godine, posle nasilja koje je izbilo nad Srbima na Kosovu i Metohiji, nastavljeno je danas saslušanjem dva svedoka dok je gledanje video snimaka odloženo za mart.

Prvi osnovni sud u Beogradu odložio je gledanje policijskih snimaka paljenja beogradske džamije za 4. mart jer na sudenje nije došao advokat koji zastupa optužene Miloša Radisavljevića Kimija, njegovog oca Radeta i brata Marka.

Policajac Dejan Vasić koji je napisao krivičnu prijavu protiv 20 osumnjičenih rekao je da ju je sastavio na osnovu pregledanih video-snimaka i izveštaja kolega.

Stav Tužilaštva u to vreme je bio da džamija ne bi bila zapaljena da nisu prethodili nemiri na Kosovu zbog čega se i okupio veliki broj ljudi te noći, rekao je Vasić i pojasnio da "nije morala da se desi neka radnja". Samo prisustvo je tretirano kao krivično delo.

Jedan od osumnjičnih za paljenje džamije je Miloš Radisavljević Kimi, jedan od vođa Partizanove navijačke grupe Alkatraz, koji je do hapšenja u Makedoniji 21. februara više od šest meseci bio u bekstvu.

Njemu je 27. februara prošle godine spojen proces sa ostalim optuženima pošto je po kratkom postupku deportovan iz Makedonije i smešten u Okružni zatvor u Beogradu.

Radisavljeviću i ostalim optuženima sudi se za delo "učestvovanje u skupini koja vrši krivično delo", za koje je zaprećena kazna do pet godina zatvora.

Radisavljević je pravosnažno osuđen na šest meseci zatvora zbog nasilničkog ponašanja tokom međunarodne fudbalske utakmice Partizan - Šjahtor u decembru 2009. godine u Beogradu.

U ponovljenom postupku zbog ugrožavanja sigurnosti novinarke televizije B92 Brankice Stanković skandiranjem pretnji njoj upućenih na istoj utakmici osuđen je na godinu dana zatvora, ali ta presuda još nije postala pravosnažna.

Neredi kod džamije izbili su posle nasilja koje je izbilo nad Srbima na Kosovu i Metohiji 17. marta 2004. Demonstranti u Beogradu su probili policijski kordon na uglu Ulice kralja Petra i Gospodar Jevremove i, uz povike "Ubij Šiptara", provalili u dvorište džamije, a potom je i zapalili.

Polupali su prozore i inventar, a zatim zapalili džamiju. Te noći do temelja je izgorela i biblioteka sa više od 7.000 knjiga velike vrednosti.

(Tanjug, foto: screenshot)