"Nadležne inspekcijske službe u Ministarstvu poljoprivrede su već za vikend krenule u vanrednu akciju i mi prve podatke o analizi mleka i mlečnih proizvoda očekujemo u toku sutrašnjeg dana ili najkasnije u toku srede", izjavio načelnik poljoprivredne inspekcije Nenad Katanić agenciji Beta.

On je istakao da će analiza utvrditi da li je bilo ili ima aflatoksina u mleku i mlečnim proizvodima ne samo srpskih proizvođača, već i iz uvoza, nakon povlačenja hrvatskog mleka sa tržišta u Hrvatskoj, BiH i Crnoj Gori.

"Obuhvaćen je veliki broj uzoraka mleka, a akreditovane laboratorije, koje imaju ugovor sa Ministarstvom poljoprivrede će uraditi tu analizu i čim budemo dobili prve rezultate, saopštićemo ih", kazao je predstavnik Ministarstva poljoprivrede.

Katanić je naveo i da je nadležna veterinarska inspekcija radi redovne kontrole praćenja rezidua u stočnoj hrani, pa i aflatoksina, koji bi mogli da kontaminiraju mleko.

On je podestio da je Ministarstvo poljoprivrede prošle godine, kada je pronađena ta materija u kukuruzu, izdalo rešenje svim otkupljivačima kukuruza u čijoj je robi pronađeno prisustvo aflatoksina, "da takav kukuruz koriste isključivo za biogorivo i da ga nikako ne mogu staviti u stočne hranu".

"Zdravlje građana i bezbednost hrane nam je na prvom mestu i ovo ministarstvo čini sve da to tako i ostane", kazao je on.

Prema rečima Katanića, mleko iz Hrvatske, robne marke "dukat", koje je zbog prisustva aflatoksina povučeno iz prodaje, nikada nije uvezeno u Srbiju.

"Nedvosmislenim analizama isključili smo mogućnost da je to mleko došlo u Srbiju", rekao je Katanić.

Načelnik poljoprivredne inspekcije je istakao da nema ništa protiv da i Nacionalna organizacija potrošača Srbije (NOPS) uradi nezavisnu analizu mleka i mlečnih proizvoda na prisustvo aflatoksina, kako je danas najavila.

Katanić je naglasio da u merodavnost više od 30 akreditovanih laboratorija sa kojima Ministrastvo poljoprivrede ima ugovore o saradnji, ne treba sumnjati, navodeći da će imena laboratorija koje rade analizu na prisustvo aflatoksina biti saopštena nakon što se analize završe.

Hrvatsko ministarstvo poljoprivrede je krajem prošle sedmice naredilo povlačenje iz prodaje četiri vrste trajnog mleka koje proizvode zagrebački Dukat i varaždinska Vindija zbog prisustva aflatoksina.

Bosna i Hercegovina i Crna Gora su zabranile uvoz mleka "dukat" i "vindija".

Srpski proizvođač Somboled, koji je u vlasništvu hrvatskog Dukata i domać mleko prodaje pod roabnom markom "dukat", kaže da u Srbiji nema spornog mleka.

Aflatoksini su toksični produkti plesni Aspergillus flavus, koji mogu biti prisutni u stočnoj hrani, sirovinama i poluproizvodima za proizvodnju ljudske hrane, kao i u žitaricama, kukuruzu, krumpiru, voću, orašastom voću i hrani životinjskog porekla, posebno mleku, ako su životinje hranjene kontaminiranom stočnom hranom.

Ta plesan može zahvatiti sve procese od uzgoja i žetve, preko skladištenja do prerade, njena pojava uslovljena je klimom, geografskim položajem, agrotehničkim merama i načinom prerade sirovina.

Stručnjaci navode da aflatoksini oštećuju jetru i druge organe i izazviaju rak jetre. Američka Agencija za hranu i lekove (FDA) smatra da kad su u pitanju aflatoksini nije moguće postizanje apsolutne sigurnosti hrane, odnosno da maksimalno dopuštena količina bude jednaka nuli.

(Beta, ilustracija: Guliver/Getty Images,Thinkstock)