Predsednik Upravnog odbora malih akcionara Radiša Marković je, na redovnoj skupštini malih akcionara, istakao da je "na sajtu agencije 22. januara ove godine evidentirano 219.000 akcija, koliko je i bilo u momentu privatizacije, da bi 26. januara ove godine stajalo 205.332 akcije".

"Zahtevamo od APR, objašnjenje gde je nestalo 13.668, akcija", rekao je Marković.

On je istakao da mali akcionari nisu zadovoljni ni sa odgovorom Agencije za privatizaciju, da Centar za kontrolu izvršenja ugovornih obaveza "nije nadležan za sprovođenje postupaka prodaje društvenog kapitala, jer to jednostavno nije tačno", i objasnio da je odgovor Agencije došao nakon "obraćanja predsedniku Vlade Ivici Dačiću".
Brojni su propusti Agencije za privatizaciju, a to govori da se nešto dešava na štetu malih akcionara, ocenio je Marković.

Mali akcionari su danas doneli i odluku o pokretanju sudskog spora protiv većinskog vlasnika preduzeća zbog neisplaćene dividende za prošlih šest godina u iznosu od oko šest miliona evra.

Reč je o tužbenom zahtevu 379 malih akcionara bivših radnika i penzionera "Morave", objasnio je Marković.

"Ovo je, nažalost treća tužba koju pokrećemo", rekao je Marković i napomenuo da su mali akcionari prošle godine podneli tužbu Evropskom sudu u Strazburu, a jedna čeka na rešenje u Vrhovnom
sudu Srbije.

"Tražimo rerviziju završnih računa i potraživanja dividende malih akcionara", naglasio je Marković. Od državnih organa Srbije tražimo da se zaustavi otuđenje imovine i gašenja pravnog lica 'Morave' jer je postupak oko legalnosti preduzeća, posle odluka sudova u Srbiji, nastavljen pred sudom u Strazburu".
Tražimo to, jer ako dobijemo spor naplata bi u tom slučaju bila na imovini "Morave" a u suprotnom iz budžeta Srbije, objasnio je Marković koji navodi da očekuju da svaki sudija u Strazburu presudi u korist malih akcionara.

Od preko stotinu prodavnica, "Morava" sada ima samo jednu koja se bavi trgovinom, osnovnom delatnošću, "sve ostalo je ugašeno a lokali izdati pod zakup, istakao je Marković.

"Mesečni prihod, po nama dostupnim ugovorima, od izdatih lokala je oko 70.000 evra, na godišnjem nivou 940.000 evra", rekao je Marković.

Marković je istakao činjenice da je na osnovu "kontrolisanih 14 od 37 lokala Agencija za privatizaciju utajila 165.000 kvadratnih metara u odnosu na stanje u Geodetskoj upravi" i podseća da je "Morava" pre prodaje procenjena na šest milona evra a prodata za 1,1 milion a nova procena govori da imovina vredi preko 50 miliona evra.

"Privatizacija 'Morave' je potpuno slična privatizaciji putarskih preduzeća, isti je šablon", rekao je Marković i objasnio da je sličnost u tome da se preduzeće što više obezvredi pre privatizacije, prodaju u bescenje i otpuste radnici.

"Morava" je osamdesetih i devedesetih godina bila jedno od najvećih trgovinskih preduzeća u Srbiji, pre stečaja zapošljavala je 486 radnika, u momentu privatizacije 86, a sada ih ima samo šest.

(Tanjug Foto ilustracije Guliver Getty Thinkstock)