• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta je sa mlekom ostalih 190 proizvođača?

Organizacija potrošača saopštila da su zbunjujuće informacije o ispravnosti mleka sa graničnim vrednostima aflatoksina i pita šta je sa ispravnošću tog proizvoda kod ostalih više od 190 proizvođača u zemlji.

Potpredsednik Nacionalne organizacije potrošaca Srbije Zoran Nikolić ocenio je danas zbunjujućim informacije o ispravnosti mleka sa graničnim vrednostima aflatoksina i zapitao šta je sa zdravstvenom ispravnošću tog proizvoda kod ostalih više od 190 proizvođača u zemlji.

"U Srbiji postoji oko 200 proizvođača mleka, a objavljivanja izveštaja o prisutnosti aflatoksina kod šest proizvođača kod kojih su uzorci i uzeti, bez informacija o zdravstvenoj ispravnosti tog prozivoda kod ostalih proizvođača, je nekorektno", ocenio je Nikolić u izjavi Tanjugu.

Prema njegovim rečima, "građani se s pravom pitaju da li to znači da je mleko koje je uzorkovano i za koje su objavljene informacije o prisutnosti aflatoksina neispravno, a da je ispravno mleko koje nije uzorkovano".

Saopštenjem su se danas oglasili i pojedini "prozvani" proizvođači. Tako je kompanija Megle (Meggle) Srbija navela da je zaprepašćena vestima iz medija da je i u njihovim proizvodima pronađen aflatoksin M1, kao i da ozbiljno i odgovorno pristupa analizama radi zaštite potrošača i obezbeđenja kvaliteta svojih proizvoda.

"Svaki naš postupak u proizvodnji i distribuciji mleka je u skladu sa uputstvima Ministarstva poljoprivrede Srbije i pozitivnim zakonskim propisima", navela je ta industrija mleka.

Ministarstvo poljoprivrede Srbije objavilo je spisak 39 vrsta mleka šest proizvođača u Srbiji za koje se sumnja da sadrže aflatoksin M1 u nedozvoljenim količinama, na kojem se nalazi 10 proizvoda mlekare Megle.

Situacija jednako brine i primarne proizvođače. Oko 150 individualnih proizvođača mleka i stočne hrane iz kruševačkog i aleksinačkog kraja danas su na skupu u mlekari EKO-mlek iz Kaonika zatražili zaštitu države i da se u najkraćem roku izvrši analiza mleka i stočne hrane koja se proizvode u ovom kraju.

Gradonačelnik Kruševca Bratislav Gašić rekao je da je mleko ispravno i da ovo nije atak na politiku i Vladu, već na srpskog seljaka.

Ovo što se danas dešava u Srbiji nije atak ni na politiku na na Vladu, već atak na srspkog seljaka onih koji našu zemlju uništavaju poslednjih 12 godina. Sada će naći načina kako da unište proizvođače mleka, a sledeći su proizvođači mesa, jaja...

Krenućemo ovde iz Kaonika da branimo srpskog seljaka koga želi da uništi jedan lobi. Ako im sada ne kažemo ne, biće lavine i sa mesom ,a na kraju ćemo imati i luda jaja, poručio je Gašić.

On smatra da je "ovo samo pokušaj da se srpski seljak uništi da bi nam došlo mleko iz EU, genetski modifikovana soja i da bi Victoria group umesto stočne hrane počela da seljacima da prodaje svoju stočnu hranu".

Prema rečima Gašića, cilj uvozničkog lobija da se srpska stočna hrana proglasi zatrovanom kako bi se iskoristila za proizvodnju biogoriva, da se u nedostatku domaće, hrana uveze, i da se nanese nesaglediva šteta domaćoj industriji mleka kako bi b ilo manje konkurenata na međunarodnom tržištu, a što bi omogućilo veći prostor za uvoz mleka.

Prema rečima zamenika direktora mlekare Eko-mlek iz Kaonika Saše Nedeljkovića poslednja analiza mleka u ovoj mlekari rađena je u decembru prošle godine i nije pokazala prisustvo aflatoksina.

Zbog novonastale situacije nadzor i kontrola sirovog mleka je pojačana, uzorci su poslati u Institut za tehnologiju hrane u Beogradu i čekamo rezultate, rekao je on, dodajući da mlekara Eko-mlek proizvodi sir i da za sada nema sumnji da će se otrovna materija pojaviti u ovom mlečnom proizvodu, ali da su prvi udar primile one mlekare koje proizvode mleko.

Prodaja i potrošnja je u ovom trenutku u desetom planu jer je sada najbitnija bezbednost građana. Nakon toga na red dolaze naši kooperantni, jer su posledice koje će oni pretrpeti u primarnoj proizvodnji ciklus koji se ne obnavlja lako i ne može se revitalizovati preko noći. Tek posle toga dolaze neki ekonomski faktori, jer ćemo svi mi pretrpeti štetu, istakao je Nedeljković.

Sastanku je prisustvovala i direktorka kruševačkog Zavoda za javno zdravlje Tatjana Simović koja je rekla da trovanje aflatoksinom nije "zgodno" jer može dovesti i do kome, ali da koncentracija otrova koja je izolovana u našem mleku sigurno neće dovesti do poremećaja zdravlja.

Okupljeni individualni proizvođači mleka i stočne hrane rekli su da je njihovo mleko ispravno i da ga oni daju i svojoj deci i zatražili zaštitu države, kao i proveru ispravnosti u akreditovanim laboratorijama kako bi se dokazale njihove tvrdnje.

Iz Vlade Srbije saopšteno je da su mleko i proizvodi od mleka, koji su u prodaji na teritoriji Srbije, u potpunosti ispravni i nemaju štetne posledice po zdravlje građana.

(agencije/MONDO)

Tagovi

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Tomo šta ti veliš?

To mlekó baciti u kontejnere valda će sve stati(pavlaka,jogurt i kiselo sirevi) nestaće sve preko noći JADNA SRBIJO

Misa

Ako mi je kukuruz zarazen,mozda i jeste,ni sam vise ne znam,neka mi neko kaze kako da prehranim stoku.

Marko-Fcb-El Mago 89

da ja vama kazem, tresla se gora rodio se mis ... ovim samo neko pravi stetu privredi

special image