• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Lalinski" i "niški" jezik uzimaju maha

Više od 120.000 građana Srbije kao svoj maternji jezik navode "domaći" jezik, "ljudski" jezik, "niški", "lalinski" jezik, pokazali su podaci najnovijeg popisa stanovništva 2011. godine.

Čak 128.191 građanin Srbije ili 1,78 odsto od ukupne populacije nije želelo da se izjasni o svom maternjem jeziku ili su upisivali da govore "domaćim" jezikom, "ljudskim", "niškim", "lalinskim", a bilo je i odgovora: bilingvista, poliglota, ćirilica i drugo.

Za razliku od popisa 2002, kada se niko od građana Srbije nije izjasnio da govori crnogorskim jezikom, prema poslednjem popisu taj jezik govori 0,04 odsto, ili 2.519 građana Srbije, objavljeno je u najnovijoj publikaciji "Veroispovest, maternji jezik i nacionalna pripadnost" Republičkog zavoda za statistiku.

Takođe, u odnosu na popis iz 2002. godine, za 40.000 je povećan broj ljudi koji nisu vernici (ateisti), dok je broj građana koji pre 11 godina nisu želeli da se izjasne o maternjem jeziku ili su navodili pogrešne odgovore bio 0,85 odsto.

U Srbiji se 88,09 odsto stanovništva, ili 6.330.919 ljudi, izjasnilo da im je srpski maternji jezik. Na drugom mestu po brojnosti je mađarski, kojim govori 243.146 osoba, što je 3,38 odsto od ukupnog broja stanovništva Srbije, a na trećem je bosanski jezik, kojim govori 138.871 osoba, ili 1,93 odsto.

Prema rezultatima popisa 2002. godine 63.835 građana je izjavilo da im je albanski maternji jezik, a 2011. primetan je veliki pad (10.040) jer je albansko stanovništvo u opštinama Bujanovac i Preševo u većini bojkotovalo popis kao i delimično u Medveđi.

Prema rezultatima poslednjeg popisa, više od šest miliona stanovnika Srbije je pravoslavne veroispovesti (84,6 odsto od ukupnog stanovništva). Drugi po brojnosti su katolici, sa 350.000 (pet odsto), a treća po zastupljenosti je islamska veroispovest, sa više od 220.000 pripadnika, ili tri odsto od ukupnog broja stanovnika.

Većina pripadnika etničkih zajednica ima prosečnu starost iznad 42,2 godine, koliko iznosi republički prosek. Gotovo istu prosečnu starost imaju i Srbi (42,6), dok je prosečna starost pripadnika sedam etničkih zajednica iznad 50 godina (Slovenci, Nemci, Makedonci, Vlasi, Hrvati, Bugari i Jugosloveni).

Pet etničkih zajednica ima prosečnu starost ispod republičkog proseka, i to: muslimani (38,6), Albanci (38,3), Goranci (35,4), Bošnjaci (33,5) i Romi, koji jedini imaju prosečnu starost ispod 30 godina (28,3).

Prema popisu iz 2011. u Srbiji živi 7.186.862 građanina, što je manje nego 2002. godine kada nas je bilo 7.498.001 građanin.

(Tanjug/Ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Tagovi

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nikad jasno

Sada nas je sve manje a sve vise na ulici bez posla...divno!!

miloš

Isto je i što se nacionalnosti tiče, dovoljan je primer studentkinje (Srpkinje) koja se deklarisala kao Romkinja (čitaj: privremena) da bi primala stipendiju. To znači da ja mogu da se izjasnim kao Bantu Indijanac, a to šta su mi bili majka, otac, očigledno je manje važno, ja se tako osećam i tačka. Glupost.

ovde je sve dozvoljeno

Ne bi trebalo da bude subjektivnog izjašnjavanja o jeziku, već upitnici moraju imati ponuđene odgovore: srpski, manjinski jezici, ostali svetski jezici, jer je jezik društvena, a ne individualna pojava. Bosanski i crnogorski su dve kvazistandardizovane varijante srpskog, naši lingvisti ih smatraju uplitanjem politike u jezik, pa ih ne bi trebalo ni priznavati. Razumem poštovanje manjinskih prava, ali ne na uštrb većinskih.

special image