Kako se navodi u dopisu šefici veterinarske inspekcije Sremskog okruga Emini Milakari, u koji je agencija Beta imala uvid, veterinarima na terenu dato je uputstvo da prilikom nadzora gazdinstava preporuče "da se hrana koja je plesnjiva izbaci iz upotrebe i da se uvede u ishranu zdrav kukuruz ili silaža".

"Zbog pojave aflatoksina M1 u mleku iznad dozvoljenih granica, molim Vas da u toku vašeg aktivnog nadzora na gazdinstvima date preporuku da se hrana koja je plesnjiva izbaci iz upotrebe i da se uvede u ishranu zdrav kukuruz, silaža", piše u dopisu koji je veterinarima upućen danas.

Veterinarima je dato i uputstvo da se gazdinstvima preporuči da se u ishrani koristi mineral zeolit, koji se kao ekološki preparat koristi u poljoprivredi, stočarstvu, živinarstvu, farmaciji i medicini za detoksikaciju organizma i prevenciju raznih problema koji mogu nastati nepravilnom ishranom ili usled poremećaja metabolizma.

Specifična struktura kristalne rešetke minerala zeolita omogućava njihovu upotrebu kao mineralnog sunđera koji skuplja sve otrove u organizmu, vezuje ih za sebe i s fekalijama izbacuje napolje, ne ostavljajući za sobom nikakve hemijske zaostatke.

Danas je Vojvođanski sekretarijat za poljoprivredu saopštio da je Vlada Vojvodine započela ispitivanje kvaliteta stočne hrane i mleka na prisustvo aflatoksina M1 na farmama u Pokrajini, a da će uzimanje uzoraka raditi Naučni institut za prehrambene tehnologije (FINS) iz Novog Sada.

Vojvođanski sekretarijat za poljoprivredu saopštio je u dopisu poljoprivrednicima da će se prilikom uzimanja uzoraka popunjavati anketni list, koji je izradila radna grupa za praćenje stanja prisustva aflatoksina u životnim namirnicama i stočnoj hrani.

"Po dobijanju rezultata analize uzetih uzoraka radna grupa će dati preporuke za poboljšanje kvaliteta stočne hrane. Kako bi pomogla poljoprivrednicima Vlada Vojvodine će snositi troškove uzorkovanja i analiza stočne hrane i mleka", navodi se u dopisu.

Dodaje se da će u saradnji s Centralnom asocijacijom proizvođača mleka Vojvodine, malim proizvođačima biti nabavljeni adsorbensi, a po potrebi i kvalitetna stočna hrana iz robnih rezervi.

"U zajedničkom interesu je da se postojeća situacija što pre poboljša, stoga očekujemo vaše razumevanje i saradnju", navodi se u dopisu.

Veterinarska inspekcija zabranila je proizvodnju mleka na 12 farmi zbog povišenog nivoa aflatoksina u mleku, izjavila je načelnica Veterinarske inspekcije Sanja Čelebićanin.

Po njenim rečima, danas se očekuju rezultati za 24 farme.

(agencije/MONDO, foto: Beta/Dragan Gojić)