Ministar Knežević je za "Novosti" rekao da "Vlada neće dozvoliti da se srpski proizvođači bace na kolena. Snosim odgovornost, ali ni supermen ne bi sve rešio za šest meseci''.

On je ponovio da su sve količine mleka na rafovima u Srbiji potpuno bezbedne i ispravne.

Ministar poljoprivrede i potpredsednik SNS je, kako je rekao, apsolutno uveren, da je cilj bio da se, kada se sve uništi, u našu državu uvede genetski modifikovana hrana.

Knežević je pozvao sve u državi da mirno sačekaju rezultate analize mleka koji treba da stignu iz Holandije i da bez ikakvog straha kupuju i konzumiraju mleko koje je sada u prodaji.

Prema tvrdnjama Kneževića, kancerogenog mleka u Srbiji nema, a pokretači afere žele pad Vlade Srbije ili njenu kapitulaciju na polju jedine privredne grane koja ima spoljnotrgovinski suficit, a to je poljoprivreda.

Knežević je naglasio da je krajnji cilj ovih ''političkih napada'' da se stočna hrana, a pre svega kukuruz i soja koji su proizvedeni u Srbiji proglase kancerogenim, čime bi se otvorio prostor i dalo opravdanje za uzgoj i uvoz genetski modifikovane stočne hrane.

On je dodao i da je opšte poznato da je GMO lobi jedan od najmoćnijih u svetu, pa mu nije bio problem da angažuje pojedine političko-privredne strukture i medije u Srbiji.

Knežević je objasnio da inspekcija sa tržišta nije povukla 50 vrsta mleka već 50 proizvodnih serija.

''Povučeno mleko nije ni otrovno ni kancerogeno - potpuno je isto kao i mleko koje smo pili pre tri ili trinaest godina, samo je pitanje da li je u okvirima propisa koje je proizvođačima nametnulo Ministarstvo poljoprivrede 2011. godine, dok su na njegovom čelu bili GMO lobisti.

Prema rečima Kneževića, nije toliko bitno šta će biti sa sekretarom za poljoprivredu AP Vojvodine Goranom Ješićem ako se ispostavi da je kriv za aferu, već je bitno da li će opstati srpski agrobiznis ili će pobediti lobi koji ima mnoge glasnogovornike od kojih je sada najistureniji Ješić.

Šteta je već naneta, naveo je Knežević, izvoz kukuruza je opao, prodaja mleka je opala, poljoprivrednici trpe ekonomsku štetu, a građani su zbunjeni i uplašeni.

Knežević je ponovio i da on snosi odgovornost za rad čitavog ministarstva, ali da ''da ni supermen ne bi mogao za šest meseci od preuzimanja resora da popravi kompletno nakaradni sistem bezbednosti hrane i poljoprivredne politike koje je godinama uspostavljala i sprovodila vlast Demokratske stranke.

''Država je sada sve učinila što je do nje. Pojačaćemo kontrole i ubuduće. Znamo kakvo mleko pijemo. Čim se pojavila mogućnost da postoji opasnost od kontaminacije, povukli smo mleko, zato garantujem da je sve bezbedno. Građani sve informacije o mleku mogu da vide na sajtu, a imaju i kol-centar.

Odgovarajući na pitanje, zašto je prozvao Viktoriju grupu, Knežević je rekao da je laboratorija na čije rezultate se pozvao inspektor Ješić i započeo aferu s "otrovnim"” mlekom u vlasništvu Viktorija grupe, a jedina fabrika u Srbiji koja bi mogla "kancerogeni" kukuruz, umesto za stočnu hranu, da upotrebi kao sirovinu za proizvodnju biogoriva je takođe u vlasništvu Viktorija grupe.

Komentarišući Ješićeve tvrdnje i da je neko pokušao da ga podmiti kako bi zaustavio aferu, Knežević je rekao da ''to što priča Ješić možda nije cela priča o podmićivanju'', i da je on kao ministar još prošle nedelje zahtevao da čitavu priču ispitaju državni organi koji se bave suzbijanjem organizovanog kriminala i korupcije.

Ministar Knežević, kako je rekao, ne očekuje vanredne izbore zbog bilo koje nametnute afere.

(Tanjug, foto: Beta/Marko Rupena)