• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kineska roba bez carinjenja ulazi u Srbiju?

U nadležne službe stiglo anonimno pismo u kome je do detalja opisan način na koji u Srbiju ulazi kineska roba, a ne plaćaju se nikakve carine, piše "Politika".

U pismu u koje je "Politika" imala uvid, detaljno je opisan način funkcionisanja nezakonitog uvoza robe iz Kine

Dopis je upućen Tužilaštvu za organizovani kriminal, Agenciji za borbu protiv korupcije, Službi za suzbijanje finansijskog kriminala, Poreskoj upravi...

U pismu se navodi da poslednje dve godine gotovo da ne postoji zvanični uvoz tekstilne odeće iz Kine, a sve to zbog reketa koji sprovode neki carinski službenici koji prihvataju novac za svoje angažovanje.

"Dobrom organizacijom svaki akter uzima svoj deo kolača, a u ovaj kriminal upleteni su: transporteri, špedicije, carinske službe na graničnim prelazima, carinici na konačnom carinjenju, neki sektori i službe...", navodi se u pismu.

"Granična služba je prva stanica na ulazu u Srbiju gde roba može da bude pregledana. Dokumenta koja im se prilažu na granici (faktura, paking lista...) po pravilu nemaju nikakvu vezu sa robom koja se nalazi u kontejneru... Carinici bez pregleda propuštaju kamione i to dobro naplaćuju", piše u dopisu.

"Transpiorteri menjaju papire na granici, originale bacaju, a lažne prikazuju našoj carini", piše u dokumentu u dokumentu u kome se skreće pažnja i na odgovornost Nadzorne službe.

"Ona je ta koja odobrava smeštaj robe u carinski nadzor špeditera i to pošto je utvrdila da je "sa robom sve u redu". Međutim, pismeni zapisnik o pregledanoj robi daje se, po pravilu, na kraju radne smene, nešto pre 19 časova. Na taj način pripadnici ove službe štite sebe, odnosno imaju sigurnost da je roba koja je istovarena u magacin već odavno kod korisnika, odnosno Kineza", navodi se u pismu koje prenosi "Politika".

U dokumentu se navode i imena špedicija koje učestvuju u nezakonitim radnjama i objašnjava kako su baš one izabrane za ovaj posao.

(MONDO/Ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Komentari 20

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Maki

Sve je kinesko i da nema kineza prosecan srbin ne bi imao da se obuce koliko nam je drzava jadna a ne da kupi detetu igracku. A kinezi to koriste pa ne placaju carinu,nemaju fiskalnu kasu,drze nase zene neprijavljene za 12000 din mesecno da rade svakog dana. Jadna Srbijo

Siljko

Ne kapiram zasto se nije prvo sve ovo proverilo...pohapsila banda...pa onda u javnost!

Jelena

Ni u jednoj kineskoj radnji u bloku 70 na Novom Beogradu ne izdaju fiskalne račune.Dobro je kada za kupljenu robu dobijemo makar kesu da je spakujemo od nardndanih i neljubaznih kineskih prodavaca. Čast izuzecima koji su zaista retki! Srbe, koji kod njih rade, tretiraju zaista grozno! Ali su u skladu sa poslodavcima i naše žene zaposlene kod njih poprilično neljubazne i bezobrazne. Naročito mlađe devojke. Kinezi uglavnom i ne gledaju mušterije u oči, čak i kada im uzimaju novac da naplate.Gledaju u neke njihove laptopove, igraju igrice ili jedu supu, bez pardona.

special image